Άρης από… ατσάλι απέδρασε από το Λαύριο!

Ύστερα από ένα παιχνίδι για γερά… νεύρα και πολλές εναλλαγές στο σκορ, ο πιο ψύχραιμος Άρης νίκησε 73-70 μέσα στο Λαύριο και μπήκε με το… δεξί στη φετινή Α1!

Με μία μεγάλη νίκη ξεπέρασε τον αποκλεισμό του από το Κύπελλο ο Άρης!

Με κορυφαίους και καθοριστικούς στο τέλος τους Τζόουνς και Βεργίνη, οι «κίτρινοι» άντεξαν στην πίεση του Λαυρίου και επικράτησαν 73-70, κάνοντας επιτυχημένο… ποδαρικό στη φετινή Α1.

Στους 15 πόντους σταμάτησε ο Αμερικανός, με τον έμπειρο γκαρντ να είχε 12. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης είχε 10 πόντους, ενώ ο ΜακΓκί 8, αλλά με 11 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ξεχώρισαν οι Μιλόσεβιτς και Λαμπ με 17 πόντους ο καθένας, ενώ άλλους 13 πρόσθεσε ο Χαραλαμπόπουλος.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στην αρχή του, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (9-9). Στη συνέχεια, το Λαύριο πήρε το προβάδισα με μπροστάρη τον Λούντζη (19-13), με τρίποντα των Νταλό και Χάρις να φέρνουν τον Άρη στην ισοπαλία (19-19). Αλλά, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο και έτσι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 24-21.

Ο Λαμπ μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατηρώντας μπροστά το Λαύριο (31-25). Όμως, η αντίδραση του Άρη ήρθε μέσα από την καλή του άμυνα, καθώς του έδωσε την ευκαιρία να κάνει ένα 10-0 και έτσι να πάρει το προβάδισμα (31-35), στο 18’. Με τον Μιλόσεβιτς, ο γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 35-35, με τη βολή του Μποχωρίδη να στέλνει τους «κίτρινους» στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-35, καθώς στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου κανείς από τους δύο δεν κατάφερε να σκοράρει.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην αρχή του δευτέρου μέρους, με το Λαύριο να ξεφεύγει προσωρινά (43-38) και τον Άρη να επιστρέφει στα μισά (43-43). Με πρωταγωνιστή τον Βεργίνη, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ξανά μπροστά (46-49), όμως ο Οντιάσε διαμόρφωσε το 51-51 του τρίτου δεκαλέπτου.

Πολύ νευρικό ξεκίνημα και για τους δύο στην τέταρτη περίοδο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια (56-57) μέχρι το 33’. Με τα τρίποντα των Μπελ και Τζόουνς, ο Άρης ξέφυγε στο +7 (56-63), διατηρώντας αυτή τη διαφορά (58-65) μέχρι το 35’. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι «κόλλησαν» για τα καλά, με την ομάδα του Σερέλη να τρέχει ένα 8-0 και να περνάει μπροστά (66-65), στο 1:30’’ πριν τη λήξη. Παρ’ όλα αυτά, οι «κίτρινοι» δεν πανικοβλήθηκαν, κάνοντας ένα δικό τους 5-0 (66-70) και διατηρώντας την ψυχραιμία τους μέχρι το τέλος, έφτασαν στη νίκη (70-73)!

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-36, 51-51, 70-73

Λαύριο (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 13 (1), Λούντζης 9 (2), Μιλόσεβιτς 17 (1), Κακλαμανάκης 3, Μέλσον, Μαστρογιαννόπουλος, Περράκης, Κουζέλογλου, Λαμπ 17 (2), Οντιάσε 8.

Άρης (Αγγέλου): Φλιώνης 2, Μποχωρίδης 10 (1), ΜακΓκί 8 (11 ριμπ.), Μπελ 8 (1), Χάρις 5 (1), Σλαφτσάκης, Βεργίνης 12 (2), Τζόουνς 15 (2), Νταλό 3 (1), Κάιζερ 8, Αγγέλου 2.