Ελλάδα

Άρης για ένα… δεκάλεπτο

Ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στον Άρη να επιστρέψει από το -15 και να πάρει τη φιλική νίκη με 72-67 επί της Λουκόιλ Ακαντέμικ.

Αφού διόρθωσε την προβληματική εικόνα των τριών πρώτων δεκαλέπτων, ο Άρης νίκησε 72-67 τη Λουκόιλ Ακαντέμικ, σε φιλικό που έγινε στο «Nick Galis Hall».

Στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι «κίτρινοι» ήταν στο -15 (44-59), αλλά στην τέταρτη ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, φέρνοντας αρχικά το ματς στα ίσα, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος και παίρνοντας το προβάδισμα στα 49’’ πριν τη λήξη.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν ο Γουίβερ με 12 πόντους, με τους Τσαϊρέλη και Μούρτο να είχαν από 10 ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-37, 44-59, 72-67

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 10, Δίπλαρος 8(1), Μούρτος 10, Αθηναίου 8(2), Μόραντ 8, Βασιλόπουλος 5(1), Πέτγουεϊ 5(1), Σαρικόπουλος 4, Γουίβερ 12(1).