Ασταμάτητος Προμηθέας άλωσε και τα Τρίκαλα

Με τον Έβανς να κάνει ένα εντυπωσιακό double-double με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Προμηθέας νίκησε 87-68 μέσα στα Τρίκαλα και βρίσκεται στην κορυφή της Α1 με ματς περισσότερο.

Έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο φέτος ο Προμηθέας και με το εντυπωσιακό 87-68 πέρασε από τα Τρίκαλα. Ο Έβανς είχε 22 πόντους και 13 ριμπάουντ για τους Πατρινούς, ενώ οι νικητές είχαν τέσσερις ακόμα παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Χολ 14, Γκίκας 13, Μιλόσεβιτς 13, Φαγέ 12) για να φτάσουν στο 5-1.

Πολύ δυνατά μπήκε ο Προμηθέας στο ματς για να πάρει ένα γρήγορο προβάδισμα με 12 πόντους διαφορά (4-16) στο 4’ για να προηγηθεί με 12, όμως ο Μάρεϊ αρχικά κράτησε τα Τρίκαλα με έξι πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο μέχρι ν’ αναλάβει ο Ρος στο σκοράρισμα. Το σκορ μειώθηκε στους 4 (12-16), ο Προμηθέας έφτασε πάλι σε διψήφια διαφορά (12-22), όμως ο Ρος πέτυχε πέντε ακόμα και τα Τρίκαλα μείωσαν στους πέντε (17-22) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Παρά το γεγονός πως ο Προμηθέας ξαναπήγε στους οκτώ πόντους με τον Χολ (17-25), οι γηπεδούχοι με τους Μάρεϊ και Ρος αρχικά, συν τον Βασιλειάδη που μπήκε στην εξίσωση με δύο τρίποντα, μετά την ισοφάριση σε 33-33 στο 13’, πέρασαν μπροστά με πέντε (40-35). Στα τελευταία τέσσερα λεπτά όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν μια φορά στόχο, τα Τρίκαλα έκαναν επί μέρους 12-2 με τον Χολ να σημειώνει δύο απανωτά τρίποντα, για να λήξει το πρώτο μέρος με 42-47.

Ο Προμηθέας έχει πάντα το προβάδισμα, αλλά με καλάθι του Βασιλειάδη στο 24’ η διαφορά μειώνεται στο καλάθι (49-51), ωστόσο οι Μιλόσεβιτς και Γκίκας ξεκολλάνε το σκορ και με τον Χολ να προσθέτει και δύο βολές το ματς πάει στο 51-60, ενώ με δύο απανωτά καλάθια του Έβανς ο Προμηθέας πάει και στο +11 (53-64) στο 27’, με την περίοδο να κλείνει στο +9 για τους φιλοξενούμενους με 59-68.

Η τελευταία φορά που οι Τρικαλινοί έχουν επαφή με το σκορ είναι στο 32’ με το καλάθι του Μάρεϊ που κάνει το σκορ 64-69, γιατί από εκεί και μετά ο Προμηθέας με ένα εντυπωσιακό 15-0 δεν επιτρέπει καλάθι στους γηπεδούχους για 7:36. Έτσι έγινε το 64-84, για να ολοκληρωθεί το ματς με 68-87.