NBA

Άστραψαν οι… Χοκς στην Οκλαχόμα!

«Άλωσαν» την Οκλαχόμα με τον Μίλσαπ οι Χοκς. Τα «γεράκια» επικράτησαν 110-108 των Θάντερ του «καυτού» και πάλι, αλλά και μοιραίου αυτή τη φορά Γουέστμπρουκ. Ισοπέδωσαν τους Πίστονς οι Μπουλς.

Ρεβάνς για την πρόσφατη εντός έδρας ήττα τους από τους Θάντερ πήραν οι Χοκς. Η ομάδα από την Ατλάντα επικράτησε 110-108 στην Οκλαχόμα με τον Πολ Μίλσαπ να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι στα 12’’ πριν το φινάλε και ο 31χρονος φόργουορντ πέτυχε συνολικά 30 πόντους.

Ο Ράσελ Γουέστμπορυκ δεν έκανε τριπλ-νταμπλ αυτή τη φορά, αλλά πέτυχε 46 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ και είχε 7 ασίστ. Ωστόσο, στο φινάλε αστόχησε σε τρεις προσπάθειες προς το φινάλε και παρέμεινε το προβάδισμα δύο πόντων των φιλοξενούμενων και ενώ στα 32'' είχε φέρει το ματς στα ίσα με σουτ εκτός ισορροπίας. Λίγο πριν την εκπνοή δεν μπόρεσε να πετύχει τρίποντο και ο Άνταμς κάρφωσε, αλλά το καλάθι του ήταν εκπρόθεσμο.

inner

inner

Σαρωτικοί ήταν οι Μπουλς κόντρα στους Πίστονς και έφθασαν σε νίκη με 113-82, καθαρίζοντας το ματς ουσιαστικά από το πρώτο μέρος το οποίο έκλεισε προβάδισμα 35 πόντων (69-34). Επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι «ταύροι». Ο Ρόντο είχε δέκα πόντους και 14 ασίστ.

inner

inner

Νίκη στο νήμα για τους Πέισερς με 107-105 επί των Γουίζαρντς, χάρις σε νικητήριο καλάθι δύο πόντων του Γιανγκ στην εκπνοή. Ο 28χρονος φόργουορντ είχε δώδεκα πόντους και 11 ασίστ σε 38 λεπτά, ενώ ο Τζορτζ πέτυχε 27 πόντους, ο Τιγκ 23 και ο Τέρνερ 20. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπιλ που σταμάτησε στους 22, ενώ ο Γουόλ είχε 19 και μοίρασε 10 ασίστ.

inner

inner

Το ρεκόρ τους στο 12-16 έφθασαν οι Νάγκετς, επικρατώντας 117-107 των Μάβερικς στο Ντένβερ. Ο Τζόκιτς είχε 27 πόντους, 15 ριμπάουντ (τα 12 αμυντικά) και 9 ασίστ, ενώ ο Χάρις 24 πόντους.

inner

inner

Δύσκολη νίκη για τους Τίμπεργουλβς επί των Σανς με 115-108, χάρις κυρίως και πάλι στον Τάουνς που ήταν… οδοστρωτήρας, καθώς σημείωσε 28 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ σε 35 λεπτά. Ο ΛαΒιν είχε 23 πόντους. Ο Μπλέντσο έβαλε 27 πόντους σε 33 λεπτά για τους ηττημένους.