Euroleague

«Ατσαλάκωτη» η Ρεάλ!

Με πλουραλισμό στην επίθεση, η Ρεάλ Μαδρίτης των περισσότερων λύσεων επικράτησε 89-75 της Ούνικς Καζάν και προχωρά ακάθεκτη στην Ευρωλίγκα. Στον πάτο οι Ρώσοι.

Την έβδομη νίκη της σε εννιά αγώνες Ευρωλίγκας σημείωσε η Ρεάλ Μαδρίτης, επικρατώντας 89-75 της Ούνικς και αφήνοντας στον «πάτο» της βαθμολογίας τους Ρώσους.

Η ομάδα του Λάσο δεν ήταν όσο εκρηκτική την έχουμε συνηθίσει, ωστόσο έμοιαζε αδύνατο να απειληθεί σοβαρά από τους φιλοξενούμενους και τελικώς στην τέταρτη περίοδο «έχτισε» διαφορά, την οποία και διατήρησε μέχρι τέλους.

Πρώτος σκόρερ των Μαδριλένων ο Ρέγες με 16 πόντους, 14 προσέθεσε ο Γιουλ αλλά με 2/10 δίποντα και 2/7 τρίποντα (κατέγραψε 7 ασίστ), 11 είχε ο Κάρολ, 9 ο Ματσιούλις από την πρώτη περίοδο, 12 ο Ρούντι και 10 ο Χάντερ. Από πλευράς ηττημένων, στους 19 σταμάτησε ο Παραχούσκι (8/10 σουτ), 12 ο Μπάνιτς, 10 ο Κολόμ και 13 ο Λάνγκφορντ αλλά με 3/16 σουτ. Σε 22’ συμμετοχής, ο Καϊμακόγλου μέτρησε 5 πόντους (1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές) με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο τετράλεπτο (11-10), η Ρεάλ άρχισε να… παίρνει τα πάνω της στην επίθεση, φτάνοντας στο υπέρ της 19-10, εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αστοχία της Ούνικς. Ο Ματσιούλις με εννιά πόντους οδηγούσε τη βασίλισσα, ωστόσο οι Ρώσοι κατάφεραν –με τρεις βολές του Λάνγκφορντ σχεδόν στην εκπνοή της περιόδου- να διατηρηθούν σχετικά κοντά στο σκορ, 25-17.

Όσο οι «κοντοί» των Μαδριλένων δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό επιθετικά, τόσο η Ούνικς παρέμενε στο «κόλπο», με τον Αντίποφ να μειώνει σε 32-27. Ο Ράντολφ έδωσε «πνοή», αλλά οι φιλοξενούμενοι αποδεικνύονταν σκληρό καρύδι και δια χειρός Κολόμ, διαμορφωνόταν το 36-33 στο 18’. Ο Καϊμακόγλου έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση… αναπνοής (38-37), με τον Γιουλ να πετυχαίνει τους τελευταίους πόντους του ημιχρόνου για το αμφίρροπο 40-37.

Ο Χάντερ δεν μπορούσε να τελειώσει τις φάσεις κοντά στη ρακέτα, ο Γιουλ είχε «χτίσει» νέο γήπεδο (1/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα ως τότε) και ο Μπάνιτς έβαζε μπροστά στο σκορ την Ούνικς (42-43) παγώνοντας εν μέρει τους φίλους της Ρεάλ. Ο γκαρντ της βασίλισσας δεν ήταν σε καλό βράδυ εκτελεστικά, επέλεξε να το γυρίσει στην… οργάνωση και μοιράζοντας καλάθια στους συμπαίκτες του, οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω-κάτω και ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης με 52-45. Ρέγες και Χάντερ έδωσαν λύσεις από το 25’ και μετά στο σκοράρισμα, αλλά την ίδια στιγμή η Ούνικς παρέμενε «ζεστή» μέσα στο παιχνίδι, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -7, 62-55.

Ο Κάρολ πέτυχε back to back τρίποντα, έγραψε το 68-57 και ουσιαστικά… έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Ρεάλ. Η Ούνικς έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για να πλησιάσει, με τον Κολόμ να μειώνει σε 76-70, ωστόσο το τρίποντο του Γιουλ ήρθε την κατάλληλη στιγμή και με το 79-70… έκοψε τα πόδια των αντιπάλων του. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά, οι Ρώσοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν, με τον Ρέγες να «σφραγίζει» εύκολα και δίχως κόπο το ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα του, με το τελικό 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 40-37, 62-55, 89-75