Euroleague

Αυτό ήταν για φέτος, Ολυμπιακέ!

Με ήττα αποχαιρέτησε ο Ολυμπιακός τη φετινή Ευρωλίγκα, μένοντας εκτός προημιτελικών ύστερα από 11 χρόνια, καθώς παρά τη μεγάλη του προσπάθεια δεν τα κατάφερε κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, χάνοντας με 99-96.

Ως εδώ ήταν για τον Ολυμπιακό!

Στο αδιάφορο –βαθμολογικά- ματς και χωρίς τον Γιώργο Πρίντεζη, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν μεγάλη προσπάθεια, αλλά ηττήθηκαν 99-96 στο ΣΕΦ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο τελευταίο τους παιχνίδι στη φετινή Ευρωλίγκα!

Πολλά χαμόγελα για τον Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση ήταν πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών με 18 πόντους, ενώ άλλους 17 πρόσθεσε ο Σπανούλης. Από τους Ρώσους κορυφαίος ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 20 πόντους.

Χαλαρό, χωρίς σκοπιμότητα και με σχετικό καλό ρυθμό ήταν το ματς στο ξεκίνημά του. Ο Ολυμπιακός στήριζε το παιχνίδι του περισσότερο μέσα στη ρακέτα, ενώ η ΤΣΣΚΑ στην περιφέρεια (9-8). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν πολύ καλά οι φιλοξενούμενοι, όπου μέσα σε δύο λεπτά έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και με ένα σερί 11-0 ξέφυγαν στο +10 (9-19). Οι Πειραιώτες μείωσαν προς στιγμήν σε 14-19, όμως οι Ρώσοι συνέχισαν το… κρεσέντο τους έξω από τα 6,75μ., αφού η άμυνα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν με τα… μάτια, με αποτέλεσμα να συντηρούν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (15-25). Οι Λοτζέσκι και Χάκετ κρατούσαν τον Ολυμπιακό επιθετικά (22-30), αλλά η ευστοχία της ΤΣΣΚΑ συνεχίστηκε και έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (25-33).

Σε αντίθεση με το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο παρκέ στη δεύτερη, με αποτέλεσμα να κάνει ένα 11-0 στα πρώτα τρία λεπτά και να περάσει μπροστά ύστερα από ώρα (36-33). Στη συνέχεια, η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (36-37) και στα μισά έφτασε στο +6 (39-43), αφού οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν αρκετά στην επίθεση. Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κάποιες καλές άμυνες από τους «ερυθρόλευκους» σταμάτησαν το ρυθμό των Ρώσων και έτσι χτύπησαν στον αιφνιδιασμό (45-46). Όμως, στον εναπομείναντα χρόνο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρουσίασε ξανά φαινόμενα… μπλακ άουτ και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +5 (45-50).

Η πολύ καλή άμυνα, αλλά και ο «καυτός» Μάντζαρης έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, στα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου (54-52). Όμως, παρά το γεγονός πως οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν χωρίς καλάθι την ΤΣΣΚΑ, έχαναν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη να αυξήσουν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά και έτσι οι Ρώσοι έφεραν το ματς στην ισοπαλία στα μισά (54-54). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια (58-58), με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να τρέχουν ξανά στο παρκέ και να φτάνουν αρχικά στο +4 (62-58) και στη συνέχεια ακόμη και στο +5 (65-60). Χάρη στον Φριντζόν, οι Ρώσοι μείωσαν στο καλάθι (65-63), αλλά η καλή άμυνα των γηπεδούχων μίλησε ξανά, για να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 69-64.

Δύο πολύ άσχημες επιθέσεις από τον Ολυμπιακό στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, έδωσαν το δικαίωμα στην ΤΣΣΚΑ να εξαλείψει τη διαφορά (69-68) πολύ γρήγορα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν κάκιστοι στην επίθεση με τραγικές επιλογές, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να κάνουν ένα μίνι-ξέσπασμα για το +3 (71-74), το οποίο έγινε και +9 (73-82), περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος, αφού… ενεργοποίησαν ξανά την περιφέρειά τους. Μέσω της άμυνας, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα 5-0 (78-82), αλλά ο Ντε Κολό είχε πάρει τους φιλοξενούμενους από το… χέρι και τους οδηγούσε με ασφάλεια (80-87). Ένα τρίποντο του Σπανούλη έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (85-87) στα 1:17’’ πριν τη λήξη, αλλά ο Κουρμπάνοφ απάντησε στο… καπάκι (85-90). Παρά τις… βόμβες του Λοτζέσκι έξω από τα 6,75μ. που διατηρούσαν τη διαφορά στο ελάχιστο, οι Ρώσοι παρουσιάζονταν άψογοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και έτσι πήραν τη νίκη με το τελικό 99-96.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 45-50, 69-64, 96-99

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 7 (2), Χάντερ 11, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ 6, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 12 (2), Γουόρικ 2, Χάκετ 6 (1), Λοτζέσκι 18 (2), Παπανικολάου 5.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 20, Κουλάγκιν Κ., Τεόντοσιτς 13 (2), Φριντζόν 11 (2), Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 13 (1), Λαζάρεφ 4, Βοροντσέβιτς 10 (1), Χίγκινς 5 (1), Κουρμπάνοφ 11 (2), Χάινς 7.