Αυτό θα πει επιστροφή!

Με έναν άκρως εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε η Καβάλα στην Α1, καθώς με το τρίποντο του Κοστόφ στα τελευταία δευτερόλεπτα, νίκησε 68-66 το Λαύριο! «Μοιραίος» ο Κρουμπάλι για τους φιλοξενούμενους.

Τι ματσάρα ήταν αυτή;

Ύστερα από τις δύο άστοχες βολές του Κρουμπάλι, ο Κοστόφ πέτυχε το τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι η Καβάλα νίκησε 68-66 το Λαύριο, για την πρεμιέρα της Α1! Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Τζήμα έκανε την αντεπίθεσή της!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χρήστος Ταπούτος με 20 πόντους, ενώ ο Βούλγαρος «λυτρωτής» πρόσθεσε από την πλευρά του άλλους 17. Από τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Νίκος Μπάρλος με 14 πόντους, ενώ ο μοιραίος Κρούμπαλι έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση το Λαύριο, το οποίο όχι μόνο είχε τα ηνία από τα πρώτα λεπτά, αλλά συντηρούσε και μία διαφορά ασφαλείας (8-16). Η επίθεση της Καβάλας είχε «κολλήσει» αρκετά και αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Γιαννακόπουλος και Μπάρλος με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους στο +11 (15-26).

Στη δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά της Καβάλας να μπει λίγο πιο δυνατά και με τους Ταπούτο και Μεντλάιν, μείωσε στους πέντε (22-27). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις απαντήσεις, ξεφεύγοντας ξανά στο +10 (24-34), όμως οι γηπεδούχοι έκαναν μία μίνι-επιστροφή για το 31-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς ήταν ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου το τέλος του βρήκε το Λαύριο να προηγείται 46-47. Στην τέταρτη περίοδο, η Καβάλα πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση (48-47), ενώ περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη έφτασε ακόμη και στο +5 (63-58). Ωστόσο, η ομάδα του Σερέλη δεν είχε πει την τελευταία της… λέξη και με ένα σερί 8-0 έκανε το 63-66!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα το παιχνίδι έγινε… ροντέο, καθώς κανείς από τους δύο δεν ήταν ψύχραιμος (65-66). Μάλιστα, ο Κρουμπάλι είχε την ευκαιρία να δώσει «μαξιλαράκι» ασφαλείας στο τέλος, αλλά έχασε τις δύο βολές, με τον Κοστόφ να πετυχαίνει το τρίποντο –σχεδόν με τη λήξη- και να δίνει τη νίκη στην Καβάλα με το τελικό 68-66!

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 31-35, 46-47, 68-66

Καβάλα (Τζήμας): Γκόρντον 7 (1), Κοστόφ 17 (2), Κεμπ 15, Φαν Ντερ Μαρς 2, Ταπούτος 20 (2), Σταμπούλης, Βάργκας, Βελισσαρίου, Δεμερτζής, Γκέλιος, Μεντλάιν 5 (1), Καλαϊτζίδης 2.

Λαύριο (Σερέλης): Γιαννακόπουλος 12 (2), Νίξον 5, Μπάρλος 14 (3), Γιανγκ 11 (1), Κρουμπάλι 10, Περράκης 4, Τσίρος, Νικολακόπουλος, 3 (1), Κακλαμανάκης, Καπώνης, Έβανς 2, Σακελλαρίου 5 (1).