«Αυτοκτόνησε» η Εθνική!

Αν και βρέθηκε στο +10 περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη, η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε 67-66 από τη Ρωσία, γνωρίζοντας έτσι την πρώτη της απώλεια στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2017!

Κρίμα για την Εθνική Γυναικών!

Περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγούνταν με δέκα πόντους (64-54) της Ρωσίας, ωστόσο γνώρισε την ήττα με 67-66 και παράλληλα την πρώτη της απώλεια στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2017.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο μέρος, έως ότου η Παπαμιχαήλ στείλει την Εθνική στο +10 (64-54). Ωστόσο, η απάντηση από τις φιλοξενούμενες ήταν ένα σερί 9-0, με αποτέλεσμα να μειώσουν στον πόντο (64-63), στα τρία λεπτά πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, η Δημητράκου έκανε το 66-63, αλλά οι Ρωσίδες ισοφάρισαν (66-66) και χάρη σε μία εύστοχη βολή της Οσίποβα στα 0,9’’ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Κορυφαίες για το συγκρότημα του Κεραμιδά ήταν οι Μάλτση και Δημητράκου με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από της φιλοξενούμενες πρώτες σκόρερ ήταν οι Μπελιάκοβα και Οσίποβα με 15 πόντους η καθεμία.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 32-31, 53-51, 66-67

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταυρίδου, Δημητράκου 18, Χατζηνικολάου 7, Χαλιβέρα, Μάλτση 22, Παπαμιχαήλ 4, Λύμουρα, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 9, Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 2.

Ρωσία: Λεβτσένκο 2, Μπελιάκοβα 15, Βίντμερ 12 (10 ριμπ), Μπεγκλόβα 2, Βιερού, Οσίποβα 15, Σαράποβα, Μάργκα, Βαντέεβα 13, Κολοσόφσκαγια 3, Χερεπάροβα 3, Μούσινα 2.