NBA

Άχαστοι Ρόκετς και Γουίζαρντς

Οι Ρόκετς δεν επηρεάστηκαν από τα όργια του Γουέστμπρουκ και έκαναν το 2-0 επί των Θάντερ, όπως και οι Γουίζαρντς κόντρα στους Χοκς.

Τι άλλο να κάνει πια ο Ράσελ Γουέστμπρουκ; Είχε 51 πόντους, 10 ριμπάουντ και 13 ασίστ κάνοντας ρεκόρ πόντων σε τριπλ νταμπλ στην ιστορία των play offs, ωστόσο και πάλι δεν είχε την απαιτούμενη στήριξη. Οι Ρόκετς, που βρέθηκαν στο -15 στο τρίτο δωδεκάλεπτο, επικράτησαν 115-111, με τον Τζέιμς Χάρντεν να έχει 35 πόντους και τους Έρικ Γκόρντον και Λου Γουίλιαμς να προσθέτουν 22 και 21 πόντους αντίστοιχα. Ο ηγέτης της Οκλαχόμα πάντως είχε μόλις 4/18 σουτ στην τέταρτη περίοδο, όταν και έγινε η ανατροπή. Η σειρά μεταφέρεται πλέον για δύο ματς στην έδρα των Θάντερ, με το πρώτο ματς τα ξημερώματα του Σαββάτου και το δεύτερο δύο μέρες μετά.

Δωδεκάλεπτα: 26-35, 62-68, 86-89, 115-111.
inner
inner

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ και ο Τζον Γουόλ πέτυχαν 20 από τους τελευταίους 21 πόντους των Γουίζαρντς, που με επί μέρους σκορ 35-23 στην τέταρτη περίοδο επιβλήθηκαν 109-101 των Χοκς και έφτασαν στο 2-0. Ο πρώτος τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους, 16 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο με 6/9 σουτ, ενώ ο δεύτερος 32 πόντους και 9 ασίστ. Ο Πολ Μίλσαπ με 27 και ο Ντένις Σρέντερ με 23 πόντους ξεχώρισαν από τα «γεράκια», ωστόσο ο Ντουάιτ Χάουαρντ έμεινε στους 6 πόντους και τα 7 ριμπάουντ. Το τρίτο ματς της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Κυριακής στην Ατλάντα.

Δωδεκάλεπτα: 23-24, 51-43, 74-78, 109-101.