Euroleague

Βασιλικό… τέλος από τη Ρεάλ!

Μπορεί να τα βρήκε σκούρα για τρία δεκάλεπτα από την Αναντολού Εφές, αλλά χάρη σε έναν καταιγισμό τριπόντων στο τέταρτο, η Ρεάλ νίκησε 97-80 και ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια με ρεκόρ 23-7!

Ένα… καυτό τέταρτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 35-20, ήταν αρκετό για τη Ρεάλ Μαδρίτης, ώστε να νικήσει 97-80 την Αναντολού Εφές και να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας στο 23-7!

Οι παίκτες του Λάσο πετούσαν… φωτιές από την περιφέρεια με 15/30(!), με τους Κάρολ και Ντρέιπερ να ήταν κορυφαίοι με 29 και 16 πόντους αντίστοιχα, έχοντας μάλιστα μαζί 11/13 από τα 6,75μ. Στον λίγο χρόνο που πήρε ο Γιουλ είχε 4 πόντους, ενώ ο Ντόντσιτς είχε 8 πόντους, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Από την αντίπαλο του Ολυμπιακού στα playoffs, ξεχώρισε ο Ντάνστον με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τη Ρεάλ να είχε το προβάδισμα (16-15) μέχρι και περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με την Εφές να κάνει την αντεπίθεσή της και να την κλείνει στο +5 (16-21). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάνε ακόμη και στο +8 (18-26). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «βασίλισσα» ισορρόπησε το παιχνίδι και μάλιστα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 37-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε αποκτήσει πολύ καλό ρυθμό, με τις άμυνες να είχαν περάσει σε… δεύτερη μοίρα, αλλά τη Ρεάλ να συντηρεί το προβάδισμά της (62-60). Μέχρι το πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου, η Εφές ήταν για τα καλά στο ματς (70-72). Ωστόσο, έκτοτε οι Ισπανοί άρχισαν να… πυροβολούν από την περιφέρεια και δεν ξανακοίταξαν πίσω τους. Αρχικά, πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα (84-76) και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 97-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 37-36, 62-60, 97-80