Βασιλόπουλε, είσαι παλικ-Άρη!

Μέσα από την εξαιρετική του άμυνα στο τέλος, αλλά και το κρίσιμο τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου στα 1,7’’, ο Άρης απέδρασε (71-70) από το Λαύριο! Άστοχο φόλοου του Ουίγκινς σε «νεκρό χρόνο».

Ο Άρης ήταν… παλικάρι!

Οι «κίτρινοι» ήταν στο -12 (64-52) στο 34’, αλλά μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα και το μεγάλο τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου στα 1,7’’, πήραν τη νίκη (71-70) μέσα στο Λαύριο! Μάλιστα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να «κλέψουν» το ματς με τον Ουίγκινς, ο οποίος στην τελευταία επίθεση αστόχησε εξ επαφής!

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (12-13). Όμως, στο τελευταία λεπτά του, ο Μέιερ πήρε… φωτιά για το Λαύριο, το οποίο πέρασε μπροστά (17-13) και με τον Νίξον να παίρνει τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα, το τέλος της περιόδου το βρήκε με το υπέρ του 24-19.

Ο Άρης μάζεψε τη διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, χάρη στα τρίποντά του (28-28). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε πολύ σκληρό με χαμηλό τέμπο, αλλά τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους (33-30). Οι παίκτες του Γιαννάκη συνέχιζαν να ήταν άστοχοι, με εκείνους του Σερέλη να κάνουν ένα μίνι-ξέσπασμα που τους έστειλε στο +9 (39-30), με την υπέρ τους διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου να ήταν το +7 (40-33).

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο, όπου τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο, «χτύπησε» τον Άρη στην άμυνα και έτσι κατάφερε να εκτοξευτεί στο +15 (52-37), στα μισά, ενώ στη συνέχεια ακόμη και στο +16 (55-39). Όμως, στο τελευταίο τρίλεπτο οι «κίτρινοι» έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Φλιώνη-Βον, έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο (55-49).

Με ένα 4-0 ξεκίνησε το Λαύριο στην τέταρτη περίοδο, πηγαίνοντας ξανά στο +10 (59-49), με τους Μουρ και Περράκη να το στέλνουν στο +12 (64-52). Ωστόσο, οι παίκτες του Σερέλη βιάζονταν να «τελειώσουν» το παιχνίδι, με τους Βον και Μπελ να φέρνουν τον Άρη στο -5 (66-61), στα 3:30’’ πριν το τέλος του ματς. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν δύο εύστοχες βολές από τον Τζόνσον, με τους «κίτρινους» να παίζουν με υπομονή και να ρίχνουν τη διαφορά στο καλάθι (68-66), στο ένα λεπτό πριν τη λήξη, με πρωταγωνιστή τον Αθηναίου. Μάλιστα, ο Βον είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στην ισοπαλία στα 30’’, αλλά ο Κακλαμανάκης τον «έκοψε» και ο Νίξον στη συνέχεια με 2/2 από τη γραμμή, πήγε τους γηπεδούχους σε απόσταση ασφαλείας (70-66). Όμως, ο Ουίβερ μείωσε γρήγορα (70-68) και ύστερα από μία εξαιρετική άμυνα, ο Βασιλόπουλος πέτυχε τη «βόμβα» έξω από τα 6,75μ. για το προσπέρασμα (70-71) του Άρη στα 1,7’’! Στην τελευταία φάση του ματς, ο Ουίγκινς είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους, αλλά αστόχησε εξ επαφής στο καλάθι και έτσι οι «κίτρινοι» πήραν το ροζ φύλλο!

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-33, 55-49, 70-71

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κακλαμανάκης 13, Μέιερ 9 (1), Γκρέι 7 (1), Μουρ 12 (1), Τζόνσον 7, Λεγκίκας, Κουζέλογλου, Νίξον 11 (1), Περράκης 4 (1), Ουίγκινς 3.

Άρης (Γιαννάκης): Μούρτος 2, Αθηναίου 11, Βασιλόπουλος 8 (2), Μπένσον 8 (9ριμπ.), Μπελ 6, Φλιώνης 6 (1), Βον 16 (2), Τσαϊρέλης 4, Χρηστίδης, Πέτγουεϊ 3 (1), Ουίβερ 7.