Βήμα οκτάδας για ΚΑΟΔ

Οι Δραμινοί με κορυφαίο παίκτη τον Μανώλη Παπαμακάριο που σημείωσε 16 πόντους, επικράτησαν 67-51 της Κηφισιάς και διεύρυνε το σερί του στις τρεις νίκες.

Η ομάδα της Δράμας δεν είχε πρόβλημα απέναντι σε μια Κηφισιά που δεν είχε καθόλου καλή απόδοση να πάρει τη νίκη και να βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στην κατάληψη της 8ης θέσης που θα τον βάλει στα πλέι-οφ. Παπαμακάριος με 16 και Τρότερ με 11 πρώτοι σκόρερς για τους Δραμινούς, μόνος του πάλεψε ο Μαυροειδής με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ για τους ηττημένους.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν καλά το ματς και στο 7’ προηγήθηκαν 10-6 με καλάθι του Παπαμακάριου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 7-0 πήραν τα ηνία στο σκορ, έφτασαν στο 10-13 για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 12-15 για την Κηφισιά.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για τελευταία φορά στο 13’ με 18-19, όμως έκτοτε δεν πήραν ποτέ ξανά κεφάλι στο σκορ, για να σημειώσουν στα υπόλοιπα 27:52 του αγώνα μόλις 32 πόντους. Ένα επιμέρους 16-7 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έφερε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 34-26, χάρις στους Κόβινγκτον και Τρότερ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν προβληματική την επιβίωση της Κηφισιάς επιθετικά, με την εξαιρετική τους άμυνα, αφού επέτρεψαν μόλις 14 πόντους στην 3η περίοδο και με τρίποντο του Μανώλη Παπαμακάριου, η διαφορά 1:38 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, πήγε στους 14, (52-38), σε ένα ματς που είχε ήδη ουσιαστικά κριθεί.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και μέχρι τους 20 πόντους για τον ΚΑΟΔ, που τελείωσε το ματς με μια διαφορά 16 πόντους (67-51) κι έκανε ένα ακόμα βήμα, για να μπει για 2η σερί σεζόν στα πλέι-οφ.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 34-26, 54-40, 67-51

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης, Τρότερ 11, Χάρις 3, Γεωργάκης, Άτκινς 5 (1), Όντομ 5 (1), Σπυριδωνίδης 5 (1), Μίσελ 3, Ζάρας 7 (1), Λο 5 (1), Χρυσικόπουλος 7 (1), Παπαμακάριος 16 (4)

Κηφισιά: Πόποβιτς 8, Σάιλας 3, Κόβινγκτον 2, Πεσάκοβιτς 10, Μενουδάκος, Μαυροειδής 17 (8ριμπ.), Ψαθάς 4, Μελισσαράτος, Ντέιβις 2, Μπάρλος 5 (1)

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης