Euroleague

«Βόμβα» του Ερυθρού Αστέρα μέσα στη Μαδρίτη με… υπογραφή Άντιτς!

Ο Ερυθρός Αστέρας «βομβάρδισε» έξω από τα 6,75μ. (17/40!) τη Ρεάλ και με ένα καθοριστικό τρίποντο του Άντιτς στο τέλος, νίκησε 87-83 μέσα στη Μαδρίτη, για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Ακόμα… σουτάρει ο Ερυθρός Αστέρας!

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν σταματούσαν να… πυροβολούν τη Ρεάλ έξω από τα 6,75μ. και μετρώντας 17/40(!), νίκησαν (87-83) για πρώτη φορά στη ιστορία τους μέσα στη Μαδρίτη, για να ανέβουν στο 3-7.

Μεγάλη εμφάνιση από τους παίκτες του Αλιμπίγεβιτς, οι οποίοι πήραν διψήφιες διαφορές και δεν... πτοήθηκαν όταν η «βασίλισσα» επέστρεψε, με τον Άντιτς να βγάζει μία τεράστια άμυνα στον Ντόντσιτς και στην επόμενη επίθεση να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο στα 7,7'', με το οποίο «κλείδωσε» το ροζ φύλλο, ύστερα από πέντε σερί ήττες.

Κορυφαίος των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Ρότσεστι με 18 πόντους και 7 ασίστ, ενώ άλλους 16 πόντους πρόσθεσε ο Μπιέλιτσα. Από την ομάδα του Λάσο, η οποία έπεσε στο 5-5, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντόντσιτς με 20 πόντους.

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκάλεπτου (19-19), με τη Ρεάλ να το κλείνει με ένα 5-0 (24-19). Στη δεύτερη περίοδο, η «βασίλισσα» έφτασε στο +7 (28-21), αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος όχι μόνο πέρασε μπροστά, αλλά πήγε στα αποδυτήρια με το +7 (39-46).

Με την ίδια.. φόρα μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» και στο δεύτερο ημίχρονο, πηγαίνοντας την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή (41-52), ενώ με το τρίποντο του Άντιτς ακόμη και στο +13 (47-60), στο 24’. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η ομάδα του Αλιμπίγεβιτς έκλεισε την τρίτη περίοδο με μία απόσταση ασφαλείας (58-67).

Πολύ… φορτσάτη μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ρεάλ, όπου με ένα 8-0 εξάλειψε τη διαφορά (66-67), αλλά ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε τις λύσεις και εκείνος από την περιφέρεια, ξεφεύγοντας στο +7 (72-79), το οποίο και διατήρησε μέχρι το 36’. Oι παίκτες του Λάσο αντέδρασαν και απάντησαν με ένα 7-0 για την ισοφάριση (79-79), περίπου δύο λεπτά πριν λήξη, ωστόσο οι Σέρβοι δεν… πτοήθηκαν και με ψυχραιμία στις βολές πήραν εκ νέου το προβάδισμα (81-84), στο 1:15’’. Ο Ρέγες μείωσε, αλλά ο Άντιτς πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο στα 7,7’’ για το +4 (83-87) των φιλοξενούμενων, οι οποίοι εκεί «κλείδωσαν» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 39-46, 58-67, 83-87