Ευρώπη

Δεν άντεξε στην Ισπανία ο Ολυμπιακός

Το +5 αποδείχτηκε πολύ λίγο για τον Ολυμπιακό κόντρα στην Τζιρόνα, αφού οι «ερυθρόλευκες» συνετρίβησαν με 62-89 από την ισπανική ομάδα και έμειναν εκτός συνέχειας του Euro Cup μπάσκετ γυναικών.

Ο Ολυμπιακός έχασε 62-89 από την Τζιρόνα στο δεύτερο μεταξύ τους ματς για τους «16» του Euro Cup μπάσκετ γυναικών και έμεινε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης, αφού δεν κατάφερε επ’ ουδενί να κρατήσει το +5 της πρώτης αναμέτρησης στον Πειραιά την περασμένη εβδομάδα.

Ο Ολυμπιακός από την αρχή του αγώνα μπήκε σε ρόλο «κομπάρσου», με την Τζιρόνα να έχει το προβάδισμα και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +20 για τις Ισπανίδες.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η Τζιρόνα διατήρησε τη μεγάλη διαφορά και έφτασε στο +23 και στην τέταρτη όλοι περίμεναν να ολοκληρωθεί το ματς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-16, 49-29, 69-46, 89-62

Τζιρόνα: Μαρτίνεθ 2(13 ασίστ), Μέντι 21(3), Μπατς 12 (2), Τραορέ 12 (2), Αλκολάντο 4, Αλμινάιτε, Ρομέο 3 (1), Έβανς 18(1), Κολάντο 17

Ολυμπιακός: Μάζιτς 4, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 12 (2), Μάλτση 8 (2), Σωτηρίου, Άντερσον 14 (1), Μακόλεϊ 17, Σπυριδοπούλου, Κοσμά, Καλτσίδου 7(1)