Euroleague

Δεν κάνει «δώρα» η ΤΣΣΚΑ!

Χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκοψε κάθε ελπίδα της Νίζνι για νίκη, με αποτέλεσμα να αποδράσει (86-82) από το Νόβγκοροντ και να παραμείνει σε… τροχιά πλεονεκτήματος.

Για ένα ημίχρονο άντεξε η Νίζνι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ!

Η ομάδα του Νόβγκοροντ προηγούνταν με 13 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη βγήκαν… μαινόμενοι από τα αποδυτήρια και κάνοντας την αντεπίθεσή τους έφτασαν στη νίκη με 86-82 και παράλληλα παρέμειναν σε… τροχιά πλεονεκτήματος στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίος για την «ομάδα του στρατού» ήταν ο Σόνι Ουίμς με 21 πόντους, με τον Σάσα Κάουν να προσθέτει άλλους 16. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ρότσεστι και Κίνσεϊ με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση από το ξεκίνημά της. Μπορεί η ΤΣΣΚΑ να ήταν αυτή που είχε κάποιο προβάδισμα, ωστόσο η Νίζνι έβρισκε στη συνέχεια λύσεις και δεν άφηνε την κατάσταση να ξεφύγει. Έτσι κύλησε, λοιπόν, όλο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να ήταν ισόπαλες (26-26).

Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο, το ματς άλλαξε εντελώς. Κι αυτό γιατί, οι «τριπλέτα» των γηπεδούχων Παραχούσκι, Κίνσεϊ και Ρότσεστι έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της «ομάδας του στρατού», με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το +13 (55-42), όπου νωρίτερα είχε φτάσει ακόμα και στο +15 (55-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το σκηνικό πήρε την εντελώς αντίθετη τροπή! Η ΤΣΣΚΑ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και με ένα επιμέρους σκορ 2-12, για αρχή μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (57-54). Το επιθετικό πρόβλημα της Νίζνι συνεχίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου, με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να το εκμεταλλεύονται άψογα και να πηγαίνουν στο τέλος στο +5 (62-67).

Στην τέταρτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε το προβάδισμά της, με τον Κίνσεϊ να μειώνει κάποια στιγμή στους τρεις πόντους (71-74). Η «απάντηση» της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ένα σερί 7-0 που την έστειλε στο +10 (71-81. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της κατάστασης, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 55-42, 62-67, 82-86

Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν, Μέκελ 7, Παραχούτσκι 10, Ίβλεφ, Αντόνοφ 3 (1), Χβοστόφ, Κίνσεϊ 17 (4), Ρότσεστι 21 (3), Κούκσικς 11 (2), Τόμπκινς 13 (1).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 6, Τεόντοσιτς 13 (1), Φριντζόν 4, Νίκολς, Τζάκσον 8 (2), Κορόμπκοφ 5 (1), Ουίμς 21 (3), Βοροντσέβιτς 7 (1), Κάουν 16, Χάινς 4, Κιριλένκο 2.