Euroleague

Διέσυρε τη Μακάμπι η Γαλατά

Μια απίστευτη Γαλατάσαραϊ διέσυρε 102-63 τη Μακάμπι στην Κωνσταντινούπολη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και την οδήγησε στη μεγαλύτερη ήττα της ιστορίας της.

Η Γαλατάσαραϊ διέλυσε 102-63 τη Μακάμπι στην Πόλη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και την οδήγησε στη μεγαλύτερη συντριβή της ιστορίας της, φτάνοντας στο 6-13 το ρεκόρ της και αφήνοντας την «ομάδα του λαού» στην ίδια κατάσταση.

Οι Τούρκοι έφτασαν στο +13 στη λήξη του ημιχρόνου και στο +20 στο τριαντάλεπτο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντίμπλερ με 21 και Τάιους με 18 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και ήταν ισόπαλες 9-9. Ο Πλάις έδωσε τελικά το προβάδισμα στην «τσιμ μπομ» με +4 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Στην αρχή δεύτερης περιόδου, η Γαλατά άρχισε να αποκτά διψήφιες διαφορές και η Μακάμπι αντέδρασε μόνο όταν ισοφάρισε σε 30-30, όμως ένα «ξέσπασμα» των Τούρκων από την περιφέρεια έφερε το επιμέρους σκορ 22-9 και το +13 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι Μίτσοβ και Ντίμπλερ πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και με τα συνεχόμενα καλάθια που σημείωσαν, έδωσαν το +20 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου. Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν σκόραραν από παντού στην κακή άμυνα των Ισραηλινών και έφτασαν στο επιμέρους σκορ 30-11 σε αυτό το διάστημα.

Δεκάλεπτα: 20-16, 25-39, 72-52, 102-63

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Μίτσοβ 16 (3), Φιτιπάλντο 8, Τάιους 18, Σιλμπ 10 (1), Πλάις 16, Ντέι 5 (1), Γκιουλέρ 8 (1τρ, 12ασ), Ντίμπλερ 21 (6), Κοκσάλ

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπαγκάτσκις): Γκάουντλοκ 22 (4), Ραντ 4, Σίλι, Σμιθ 6, Μέκελ 4, Πνίνι 4, Οχαγιόν 2, Ουίμς 12, Λάντεσμπεργκ, Αλεξάντερ, Αϊβερσον 9

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης