Euroleague

«Δώρο» της Μπαρτσελόνα στον Παναθηναϊκό!

Η Μπαρτσελόνα δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, την οποία νίκησε με 89-71, ανοίγοντας το… δρόμο στον Παναθηναϊκό για την 3η θέση του πέμπτου ομίλου του TOP 16 της Ευρωλίγκας!

Καμία όρεξη για… αστεία δεν είχε η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς τη νίκησε εύκολα με 89-71 και σε περίπτωση που ο Παναθηναϊκός πάρει το «διπλό» κόντρα στη Ζαλγκίρις, τότε θα ανέβει στην τρίτη θέση του πέμπτου ομίλου του TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές Ισπανίας ήταν ο Άντε Τόμιτς, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Τζάστιν Ντόελμαν είχε 13. Από την «ομάδα του λαού» πολύ καλός ήταν ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης που σταμάτησε στους 15 πόντους, με τον Τζο Αλεξάντερ να πετυχαίνει έναν παραπάνω (16π.).

Με το… καλημέρα πήρε τα ηνία της αναμέτρησης η Μπαρτσελόνα, με τη Μακάμπι να… κυνηγάει (16-8). Περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι Καταλανοί έφτασαν στο +10 (21-11), το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος (26-16).

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Μπαρτσελόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την υπέρ της διαφορά να πηγαίνει ακόμα και στο +13 (41-28), ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου πήγε και στο +15 (45-30). Οι παίκτες του Γκούντες δεν κατάφεραν να κάνουν την αντεπίθεσή τους και έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +13 (47-34).

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η Μακάμπι κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους επτά πόντους (47-40). Στη συνέχεια οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ πάτησαν το… γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 14-6 πήγαν στο +15 (61-46). Με κάποιες… εκλάμψεις η «ομάδα του λαού» μείωσε, ωστόσο δεν κατάφερε να αποτρέψει το διψήφιο αριθμό στη διαφορά (64-53).

Οι Καταλανοί μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με στόχο να «καθαρίσουν» το ματς το συντομότερο. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, η Μπαρτσελόνα ήταν στο +10 (76-66) για να ακολουθήσει ένα σερί 7-0, με το οποίο έγινε το 83-66. Στο χρόνο που απέμενε η Μακάμπι δεν είχε την «απάντηση» και έτσι το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ πήρε τη νίκη με το τελικό 89-71.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 47-34, 64-53, 89-71

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 13 (1), Χεζόνια 7 (1), Χουέρτας 6 (1), Ναβάρο 11 (2), Σατοράνσκι 11 (1), Πλάις 2, Τόμας 11 (1), Ολεσον 5 (1), Λάμπε 2, Νάχμπαρ 5 (1), Τόμιτς 16 (12ρ).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 6, Χέινς 3 (1), Σμιθ 9 (1), Ραντλ 10, Λίνχαρτ 7, Τάιους 2, Οχαγιόν 3 (1), Σχορτσανίτης 15 (2ρ, 2ασ), Αλεξάντερ 16 (4).