Εurobasket 2015

Δ’ Όμιλος: «Κηδεία» από την Oυκρανία

Αν και φαινόταν αποκλεισμένη, η Ουκρανία νίκησε 75-74 τη Λετονία στη Ρίγα, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του Ευρωμπάσκετ και μπήκε στο "κόλπο" της πρόκρισης στους «16».

Η Ουκρανία νίκησε με δραματικό τρόπο τη Λετονία 75-74 στη Ρίγα, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, μπήκε στο "κόλπο" της πρόκρισης και άφησε την "οικοδέσποινα" στην αγωνία για τη δική της στους «16» της διοργάνωσης, περιμένοντας και τα υπόλοιπα ματς.

Το ματς ήταν δραματικό σε όλη τη διάρκεια του, ειδικότερα την τέταρτη περίοδο, όπου για ένα τρίλεπτο δε σκόραραν αμφότερες και στο 74-75 οι «οικοδεσπότες» έχασαν δύο συνεχόμενα σουτ στην τελευταία τους επίθεση.

Κορυφαίοι των Ουκρανών ήταν οι Φεσένκο με 21 και Λιποβίι με 15 πόντους, ενώ για την ομάδα του Αϊναρς Μπαγκάτσκις ξεχώρισε ο Μπέρτανς με 17 πόντους.

Στο πρώτο πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Λετονούς να διατηρούν ένα προβάδισμα, με πρωταγωνιστή τον Τίμα. Στη συνέχεια, οι Λετονοί έκαναν ένα σερί και ξέφυγαν με +6 και +7 με τον Μπλουμς και ολοκλήρωσαν με τη συγκεκριμένη διαφορά την πρώτη περίοδο.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι Λετονοί έκαναν ένα 5-0 σερί και μείωσαν στο -2. Ο Μπλουμς με τρίποντο έφερε το +5 για τη Λετονία και οι Λετονοί διατηρούσαν ένα +3 με +5 σε αυτό το διάστημα με πλουραλισμό και επιθετικά ριμπάουντ. Ο Μίσουλα μείωσε προσωρινά στο -1, κάτι που έκανε και ο Ραντλ στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Ουκρανούς να καταφέρνουν να ξεφύγουν με +3 δύο φορές, χάρη στην υπεροχή τους μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Στο 46-46, ένα σερί 7-0 των Ουκρανών με επιθετική πολυφωνία, τους χάρισε ένα +7 και διατηρούσαν ένα +5 με +7 σε εκείνο το διάστημα. Οι Λετονοί με σερί 5-0 μείωσαν στο -2. Οι Ουκρανοί ξέφυγαν ξανά με +5, όμως οι Λετονοί έκαναν 6-0 σερί και ισοφάρισαν. Ο Πουστοζνόνοφ έκανε το 57-60, όμως το 5-0 σερί της Λετονίας βρισκόταν στην ημερήσια διάταξη πλέον και με αυτό οι παίκτες του Αϊναρς Μπαγκάτσκις «έκλεισαν» το τριαντάλεπτο στο +2, με πρωταγωνιστή τον Μπλουμς.

Ο Μπέρζινς έφερε το +4 για τη Λετονία στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όμως η Ουκρανία με σερί 3-0 μείωσε στο -1. Ο Μπέρτανς με προσωπικό σερί 5-0 έφερε το +6 για τους «οικοδεσπότες». Στο 72-66, Ουκρανοί έκαναν 5-0 σερί και μείωσαν στο -1 στα 3’52’’ και για τρία λεπτά δε σημειώθηκε πόντος εκατέρωθεν, με την υπερβολική αστοχία και το άγχος να κυριαρχούν στα περισσότερα περιφερειακά σουτ που επιχειρούνταν. Εκεί, όμως ο Φεσένκο με δύο ελεύθερες βολές έφερε το 72-73, ολοκληρώνοντας το σερί της Ουκρανίας στο 7-0. Ο Γιανισένοκς απάντησε και έκανε το 74-73 στα 40’’ πριν τη λήξη. Ο Λιποβίι ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές και έκανε το 74-75 στα 15’’. Οι Λετονοί αστόχησαν δύο φορές, με τους Γιανισένοκς σε δίποντο και Στρέλνιεκς σε τρίποντο στην τελευταία τους επίθεση και οι Ουκρανοί πανηγύρισαν.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 39-38, 62-60, 74-75

ΛΕΤΟΝΙΑ: Φρεϊμάνις 7, Μπλουμς 12, Μπέρτανς 17, Τίμα 7, Γιανισένοκς 11, Στρέλνιεκς 3, Μπέρζινς 13, Πέινερς 2, Μέιερς 2

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Πουστοζνόνοφ 3, Ραντλ 11, Μίσουλα 6, Λοκάσοφ 2, Φεσένκο 21, Λιποβίι 15, Κορνιγιένκο 9, Ζάιτσεφ 9

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης