Euroleague

Έβγαλε ψυχή και έκανε «σεφτέ» η Εφές

Χάρη σε μία «ανατροπή» στην τέταρτη περίοδο, η Εφές νίκησε 84-79 την Νταρουσάφακα στη «Φολκσβάσγκεν Αρίνα» και πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές.

Η Εφές Αναντολού νίκησε 84-79 στην έδρα της Νταρουσάφακα με «ανατροπ» στην τέταρτη περίοδο και πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο στη φετινή Ευρωλίγκα στην τέταρτη αγωνιστική, ελπίζοντας σε καλύτερη συνέχεια και αναγκάζοντας τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ στη δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση και στο αξιοσημείωτο να έχουν τις δύο νίκες τους μακριά από την Κωνσταντινούπολη.

Η Νταρουσάφακα έφτασε στο +13 στην τρίτη περίοδο, προηγήθηκαν με +7 στην αρχή της τέταρτης, όμως με διάφορα σερί, η Εφές βρέθηκε μπροστά και η ψυχραιμία της στις βολές στο τέλος της έδωσε το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Τόμας με 17 και Ερτέλ με 15 πόντους, ενώ για την Ντόγκους ξεχώρισε ο Ουίλμπεκιν με 13 πόντους.

Ο Αντερσον πήρε τη «σκυτάλη» στο σκοράρισμα στην αρχή της αναμέτρησης και έφτασε στο 9-3 για τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια, οι Σλότερ και Ουαναμέικερ έφτασαν στο +8 με σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα για την Νταρουσάφακα. Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς απάντησαν με σερί 6-0 με πρωταγωνιστή τον Χανεϊκατ και μείωσαν σε 13-11 και στο 15-13 ένα σερί 5-0 της Νταρουρσάφακα ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-15.

Ένα 4-0 σερί της Εφές στην αρχή της δεύτερης περιόδου έφερε το 20-17 για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπατούκ έφερε με τρίποντο το 35-29, αφού οι γηπεδούχοι έβρισκαν τις λύσεις μέσα στη ρακέτα και είχαν την υπεροχή στα ριμπάουντ. Ο Χαραγκόντι έφερε το +7 και η διαφορά ανεβοκατέβαινε στο +5 με +7 για τους παίκτες του Ντέβιντ Μπλατ σε αυτό το διάστημα. Στο 30-22, ένα σερί της Εφές 4-0 μείωσε στο 30-26. Οι παίκτες της Νταρουσάφακα βρήκαν τις λύσεις και μακριά και έφτασαν στο +9 και στο +10, η Εφές απάντησε με 5-0 σερί, όμως η υπεροχή των γηπεδούχων στη ρακέτα τους βοήθησε να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 8-2 και να ολοκληρώσουν το ημίχρονο στο +11. Στη δεύτερη περίοδο αποχώρησε με πρόβλημα στον ώμο ο Αντονι Γκρέιντζερ και υπάρχει αγωνία για την κατάστασή του.

Η Νταρουσάφακα έφτασε στο +13 στην αρχή της τρίτης περιόδου, όμως με σερί 9-0 η Εφές μείωσε στο - 4, χάρη στην επιθετική πολυφωνία των Αμερικανών της και την υπεροχή σε δίποντα και ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Ο Χαραγκόντι έφερε το +7 για την Νταρουσάφακα με τις σωστές επιλογές από την περιφέρεια για τους γηπεδούχους και, με τη διαφορά να ανεβοκατεβαίνει μεταξύ +5 και +7, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 65-58.

Η διαφορά ανεβοκατέβαινε στο +5 με +7 στην αρχή της τέταρτης περιόδου με Χαραγκόντι, Σλότερ από τη μία και Κότον, Ερτέλ από την άλλη. Με σερί 4-0, η Εφές μείωσε στο 69-68. Οι Ουίλμπεκιν και Μοερμάν έφεραν το 73-68, όμως απάντησε ο Ερτέλ για τους φιλοξενούμενους και ισοφάρισε. Με νέο σερί 4-0,η Εφές προηγήθηκε 75-77 με τον Μπράουν και το προβάδισμα εναλλασσόταν μέχρι να φτάσουμε στο 79-80 με τον Κότον στα 21’’. Ο Ουίλμπεκιν αστόχησε και έγινε φάουλ στον Κότον που έκανε με δύο βολές το 79-82. Με νέα βολή του Τόμας έγινε το 79-83, ο Ουαναμέικερ αστόχησε σε τρίποντο και η βολή του Μοερμάν έδωσε την πρώτη νίκη στην ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Δεκάλεπτα: 20-13, 46-35, 65-58, 79-84

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 13 (2), Τουρέν, Μπατούκ 7(1), Ουαναμέικερ 11, Κλάιμπερν 7, Μόερμαν 7(1), Αλντεμίρ, Σαβάς 3, Άντερσον 10 (2), Σλότερ 10, Μπέρτανς 4, Χαραγκόντι 7(1)

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 17 (3), Χάνεϊκατ 12 (2), Μπαλμπάι 2, Μπράουν 10, Οσμάν, Κότον 12, Γκεγίκ, Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 7(1), Όμιτς 2, Ερτέλ 15(1), Ντάνστον 7

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης