Euroleague

Έδωσε ελπίδες τετράδας στον Παναθηναϊκό η Εφές!

Η Εφές νίκησε 80-77 τη Φενέρ, με αποτέλεσμα να «κλειδώσει» τα playoffs και παράλληλα να διατηρήσει «ζωντανό» τον Παναθηναϊκό για τετράδα! Τουλάχιστον τρίτος θα τερματίσει ο Ολυμπιακός!

Ήρθε το… δώρο από την Αναντολού Εφές!

Η ομάδα του Περάσοβιτς νίκησε 80-77 τη Φενέρμπαχτσε, όπου αφενός της έδωσε την πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκας και αφετέρου με το 17-11 που έπεσε η ομάδα του Ομπράντοβιτς, ο Παναθηναϊκός είναι «ζωντανός» για την τετράδα! Μάλιστα, με αυτή την ήττα των πρωταθλητών Τουρκίας, ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» τουλάχιστον την τρίτη θέση!

Κορυφαίοι των νικητών, που ανέβηκαν στο 16-12, ήταν οι Ντάνστον και Γκρέιντζερ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους στους 19 πόντους σταμάτησε ο Ντίξον, που έχασε το τρίποντο της ισοφάρισης στο τέλος (έκανε airball), ενώ 16 είχε ο ανέτοιμος Μπογκντάνοβιτς.

Από νωρίς πήρε τον έλεγχο η Αναντολού Εφές στο ματς, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (21-14). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με την υπέρ τους να ξεφεύγει στο +12 (28-16) και να φτάνει ακόμη και στο +13 (40-27). Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η Φενέρ αντέδρασε μέσα από τα επιθετικά ριμπάουντ και έτσι κατάφερε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (44-35).

Ο Ομπράντοβιτς… επιστράτευσε και τον τραυματία Μπογκντάνοβιτς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Εφές είχε ακόμη τον έλεγχο και έτσι η υπέρ της διαφορά έφτασε ακόμη και στο +17 (55-38). Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν (56-46), με τους παίκτες του Περάσοβιτς να κάνουν ένα 7-0 (63-46), αλλά τους φιλοξενούμενους να αντεπιτίθενται και να διαμορφώνουν το 65-54. Η ομάδα του Ζοτς μπήκε ακόμη πιο δυνατά στην τέταρτη περίοδο, πλησιάζοντας στο -4 (67-63). Το ντέρμπι καλά κρατούσε, με τον Ντίξον να βάζει ακόμη περισσότερη… φωτιά στα 37’’ πριν τη λήξη, καθώς με δικό του τρίποντο μείωσε στο καλάθι (78-76). Ωστόσο, η Εφές δεν έχασε την ψυχραιμία της στο τέλος και έτσι πήρε τη νίκη με το τελικό 80-77, με τον Ντίξον να ήταν μοιραίος στο τέλος, καθώς αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 44-35, 65-54, 80-77