Euroleague

Έδωσε τη… χαριστική βολή η Φενέρ στη Ρεάλ!

Χάρη σε μία εύστοχη βολή του Νάναλι, ύστερα από φάουλ του Κάρολ στα 1,7’’ πριν τη λήξη, η Φενέρμπαχτσε νίκησε 78-77 τη Ρεάλ Μαδρίτης, για να πάει στο 7-3 στη φετινή Ευρωλίγκα!

Ο ωραίος και ο… μοιραίος!

Στα 1,7’’ πριν τη λήξη, ο Τζέισι Κάρολ έκανε φάουλ στον Νάναλι και εκείνος με 1/2 βολές έδωσε τη νίκη (78-77) στη Φενέρμπαχτσε επί της Ρεάλ Μαδρίτης! Έτσι, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε στο 7-3 στη φετινή Ευρωλίγκα, όσο είναι και το ρεκόρ της «βασίλισσας».

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν και κορυφαίος για τους πρωταθλητές Τουρκίας με 18 πόντους, ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Κώστας Σλούκας με 11 πόντους και 6 ασίστ, ωστόσο ο Έλληνας γκαρντ αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς, με τον Ούντο να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τους Μαδριλένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράντολφ με 16 πόντους.

Από νωρίς επέβαλε τον ρυθμό της η Φενέρμπαχτσε, διατηρώντας έτσι ένα σταθερό προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου (16-11). Ο Νάναλι εξακολουθούσε να κάνει «μαντάρα» την άμυνα της Ρεάλ και έτσι στο τέλος της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν στο +4 (23-19). Στη συνέχεια, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε ακόμη και στο +7 (30-23), όμως η «βασίλισσα» απάντησε με ένα 9-0, παίρνοντας το προβάδισμα (30-32), στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε ντέρμπι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, αλλά τους Μαδριλένους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με την ελάχιστη διαφορά (39-40).

Η Ρεάλ διατηρούσε το προβάδισμά της και στο τρίτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας ακόμη και στο +5 (47-52). Όμως, στα τελευταία τρία λεπτά, ήταν η σειρά της Φενέρ να πιέσει και με πρωταγωνιστή τον Ντίξον έφερε το ματς στα ίσα (57-57). Στην τέταρτη περίοδο, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα και ύστερα από έναν καταιγισμό τριπόντων και από τους δύο, το σκορ έφτασε ψηλά (71-71). Στο τελευταίο τρίλεπτο, το τέμπο έπεσε (75-75), με τον Γιουλ να δίνει προβάδισμα (75-77) στους φιλοξενούμενους, αλλά τον Ντίξον να ισοφαρίζει (77-77). Στην τελευταία επίθεση, ο Γιουλ αστόχησε, με τον Νάναλι να δέχεται το φάουλ από τον Κάρολ και με 1/2 βολές στα 1,7’’ να διαμορφώνει το τελικό 78-77!

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-40, 57-57, 78-77