NBA

Έφτυσαν... αίμα οι Γουόριορς στο Τορόντο!

Εκπληκτικοί επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά καθόλου καλοί στη συνέχεια. Από τους 24 πόντους διαφορά οι Γουόριορς, έφτασαν παίξουν τη νίκη απέναντι στους Ράπτορς στα τελευταία δεύτερα...

Καθηλωτικοί στις δύο πρώτες περιόδους, οι Γουόριορς παρέδωσαν μαθήματα μπάσκετ απέναντι στους Ράπτορς στο Τορόντο, αλλά χρειάστηκαν βολές στα τελευταία δεύτερα για να «καθαρίσουν» το παιχνίδι.

Οι πρωταθλητές πήραν τη νίκη 127-125 φτύνοντας όμως... αίμα αφού δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν το επιθετικό κρεσέντο που είχαν. Ενδεικτικό το γεγονός ότι στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 81-54 και τη διαφορά το μέγιστό της σημείο.

Ωστόσο, οι Ράπτορς με μια αντεπίθεση διαρκείας με τον ΝτεΡόζαν να πρωταγωνιστεί (42 πόντους) μείωσαν στο 113-111 στο 43’ . Στο σημείο αυτό χρειάστηκε ένα κρίσιμο καλάθι του Ντουράντ στα 21’’ για να κάνει το σκορ 125-122 υπέρ των πρωταθλητών και αργότερα δύο βολές του Κάρι για να «καθαρίσει» το ματς. Ο Κάρι ήταν ο καλύτερος των νικητών με 24 πόντους επιστρέφοντας στα παρκέ μετά από δύο αγώνες.

Στο Σάρλοτ η Θάντερ επικράτησε 101-91 των Χόρνετς βασιζόμενη στον μεγάλο της άσο, Ράσελ Γουέστμπρουκ (25π. 10 ριμπ.), αλλά με τους Γκραντ και Φέλτον να έρχονται από τον πάγκο και να προσφέρουν σημαντικότατη βοήθεια στο παιχνίδι.