Euroleague

Έγινε… Ρωσοφάγος η Φενέρ!

Μετά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ήταν η σειρά της Χίμκι να πέσει… θύμα της Φενέρμπαχτσε, η οποία νίκησε 71-67 και ανέβηκε στο 6-3. Τρίτη σερί ήττα για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Βλέπει Ρώσους και… τρελαίνεται η Φενέρμπαχτσε!

Μετά το «διπλό» στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ, η ομάδα του Ομπράντοβιτς… γονάτισε και τη Χίμκι, την οποία νίκησε 71-67 και ανέβηκε στο 6-3 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας. Στο 5-4 έπεσε η ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία μετράει τρεις σερί ήττες στη διοργάνωση.

Εκτός δωδεκάδας ήταν ο Κώστας Σλούκας, με τον Μπόμπι Ντίξον παίρνει τη θέση του, για τους πρωταθλητές Ευρώπης, που είχαν κορυφαίο τον Νάναλι με 20 πόντους και τον Γουοναμέικερ να προσθέτει άλλους 16. Από τους φιλοξενούμενους, έκανε ό,τι μπορούσε ο Σβεντ με 21 πόντους και 5 ασίστ.

Από νωρίς είχε τον έλεγχο του ματς η Φενέρ, με αποτέλεσμα να φτάσει στο +13 (24-11), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, το οποίο τη βρήκε στο +9 (24-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Χίμκι μπήκε με ένα 8-0, πλησιάζοντας στον πόντο (24-23), ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα 13-0 που τους έστειλε στο +14 (37-23), ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε την αντεπίθεσή της, μειώνοντας στους τέσσερις πόντους (48-44). Ωστόσο, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς αντέδρασαν για το νέο +12 (58-46), με τον Σβεντ να διαμορφώνει το 58-48 στο τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσαν ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, βάζοντας… φωτιά στο 37’, καθώς πλησίασαν στον πόντο (66-65). Στα 25’’ πριν τα λήξη και ενώ το σκορ ήταν στο 68-67, ο Γκιλ έκανε το λάθος, με τον Γουοναμέικερ να κάνει 3/3 βολές και να στέλνει τη Φενέρ στο +45 (71-67), στα 16’’. Ούτε στην τελευταία επίθεση πέτυχαν καλάθι οι Ρώσοι, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 38-26, 58-48, 71-67