Έγραψε ιστορία ο Χολαργός!

Με εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Χολαργός πήρε το ντέρμπι με τον Κολοσσό Ρόδου, επικρατώντας 74-60 και πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην Α1!

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην Α1 πέτυχε ο Χολαργός, καθώς επικράτησε 74-60 του Κολοσσού.

Ντέρμπι ήταν για τρία δεκάλεπτα η αναμέτρηση, με το σύνολο του Λυκογιάννη -απέναντι στην πρώην ομάδα του- να παίζει εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο και να ξεφεύγει σε διψήφια διαφορά, εξασφαλίζοντας έτσι το ροζ φύλλο. Μάλιστα, το αξιοσημείωτο ήταν πως οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 0/12 τρίποντα!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Αγκμπελέσε και Γιάνκοβιτς με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους «θαλασσί», που μετρούν πλέον δύο ήττες σε ισάριθμες αγωνιστικές, ξεχώρισε ο Ντιγκς με 16.

Μπορεί ο Κολοσσός να μπήκε με ένα 0-4, αλλά η απάντηση του Χολαργού ήταν άμεση και μάλιστα με ένα 9-0 (9-4). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, όπου με τους Λαβ και Γιάνκοβιτς, διατηρούσαν το προβάδισμά τους (18-13). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, οι Ροδίτες έσφιξαν την άμυνά τους και έτσι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος (19-19).

Φορτσάτος μπήκε ο Χολαργός στο δεύτερο δεκάλεπτο και κάνοντας «πάρτι» στη ρακέτα, έφτασε στο +7 (27-20). Για άλλη μία φορά, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και αρχικά μείωσαν στο καλάθι (27-25), ενώ στο 17’ πήγαν στο +4 (29-33), χάρη στον Ντιγκς. Όμως, η ομάδα του Λυκογιάννη είχε ξανά την απάντηση, καθώς με την καλή της άμυνα μπλόκαρε τον Κολοσσό, ενώ με μπροστάρη τον Καμπερίδη, έκανε το 8-0 για να πάει στα αποδυτήρια με το +4 (37-33).

Πολύ γρήγορος ήταν ο ρυθμός του ματς στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Χολαργό αρχικά να πηγαίνει στο +5 (43-38), αλλά τον Κολοσσό να απαντά με ένα 6-0 και να περνά μπροστά (43-44). Ο Αγκμπελέσε ξεκίνησε την αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι πήγαν στο +4 (48-44), συντηρώντας το μέχρι το 26’ (52-48). Με τρίποντο του Ντιγκς, η διαφορά μειώθηκε στο ελάχιστο (52-51), με τον Γιάνκοβιτς να πηγαίνει ξανά την ομάδα του Λυκογιάννη στο +4 (56-52), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Κατακόρυφα έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ο Χολαργός εκμεταλλεύτηκε τη μεγάλη αστοχία του Κολοσσού και έτσι έφτασε ακόμη και στο +10 (64-54), στο 37’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Λυκογιάννη δεν έκανε μόνο καλή διαχείριση του χρόνου, αλλά κατάφερε να διευρύνει κι άλλο την υπέρ του διαφορά, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 74-60.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-33, 56-52, 74-60

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 4, Γιάνκοβιτς 11, Οκερεαφόρ 4, Αγκμπελέσε 17, Λαβ 7, Κώττας 2, Καμπερίδης 6, Σπυριδωνίδης 7, Σκουλίδας, Χόκινς 8, Ντόρσεϊ 8.

Κολοσσός Ρόδου (Βετούλας): Δημάκος 7(1), Άσκα 9, Ντιγκς 16 (3), Κέμπτον 8 (1), Μπράουνινγκ 8 (2), Μαυροειδής 7, Γεωργάκης, Μπιλλής, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Ντουρέν 4.