Ευρώπη

Είχε γαλλικά… κλειδιά στη Μαδρίτη η Μπαρτσελόνα!

Με τους Μερμάν και Ερτέλ να «μιλούν» στα κρίσιμα σημεία στο τέλος, η Μπαρτσελόνα νίκησε 84-80 μέσα στη Μαδρίτη τη Ρεάλ και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα!

Γαλλική… βοήθεια για την Μπαρτσελόνα!

Ύστερα από ένα «clasico», όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, οι Μερμάν και Ερτέλ «μίλησαν» στο τέλος και έδωσαν στους Καταλανούς τη νίκη (84-80) μέσα στη Μαδρίτη επί της Ρεάλ, που γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αλόνσο ήταν ο Μερμάν με 19 πόντους, με τον έτερο Γάλλο, Σεραφέν, να είχε 15 και τον Σάντερς άλλους 13. Από τη «βασίλισσα», κορυφαίος ήταν ο Ντόντσιτς με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Ρέγες να είχε τα ίδια ριμπάουντ και 8 πόντους και τον Έντι Ταβάρες στο ντεμπούτο του να πετυχαίνει 4 πόντους.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες από την αρχή του ματς, με το τέλος πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τη Ρεάλ να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (19-18). Ίδια ήταν η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, με το σκορ του ημιχρόνου να ήταν το 45-45.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι στο ντέρμπι, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα και έτσι το τέλος να τις βρίσκει εκ νέου ισόπαλες (61-61). Πόντο-πόντο πήγαιναν και στην τέταρτη περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει στο +3 (78-81), στα 10’’ πριν τη λήξη χάρη σε καλάθια των Σεραφέν και Ερτέλ. Στην επόμενη επίθεση, ο Ρούντι έκανε λάθος επαναφορά και με 1/2 βολές από τον Μερμάν, η διαφορά πήγε στους τέσσερις πόντους για τους Καταλανούς (78-82). Ο Κάρολ μείωσε για τη «βασίλισσα» (80-82), με τον Γάλλο γκαρντ να κάνει 2/2 από τη γραμμή και να διαμορφώνει το τελικό 80-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 45-45, 61-61, 80-84