Euroleague

«Έκλεισε» θέση για Βερολίνο η ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη

Χάρη στην εμπειρία και την ποιότητά της στο δεύτερο ημίχρονο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα 78-71 στο Βελιγράδι και προκρίθηκε στο φάιναλ φορ 4 της Ευρωλίγκας.

Η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε με 78-71 τον Ερυθρό Αστέρα στην «Κόμπανκ Αρίνα» του Βελιγραδίου, στον τρίτο μεταξύ τους προημιτελικό της Ευρωλίγκας και με 3-0 νίκες, πήρε την πρόκριση για 15η φορά στην ιστορία της σε φάιναλ φορ της διοργάνωσης, αυτή τη φορά στο Βερολίνο, 13-15 Μαΐου, περιμένοντας μια εκ των Μπαρτσελόνα ή Κουμπάν στον έναν ημιτελικό.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς δυσκόλεψαν την αντίπαλό τους και προηγούνταν σταθερά στο πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, η ΤΣΣΚΑ με ένα σερί 8-0 έφτασε τη διαφορά στους +10. Οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τελευταία περίοδο και μείωσαν στους δύο πόντους. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, όμως, με τα τρίποντα κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντε Κολό με 20 πόντους και Τεόντοσιτς, Κουρμπάνοφ με 12 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μίλερ με 15 πόντους.

Ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε στο 6-2 στην αρχή της αναμέτρησης, βρίσκοντας τις κατάλληλες λύσεις μέσα στη ρακέτα. Ο Χίγκινς μείωσε προσωρινά σε 8-7 για την ΤΣΣΚΑ και ο Βορόντσεβιτς ισοφάρισε για τους Ρώσους, όμως οι Σέρβοι έβρισκαν τις λύσεις από την περιφέρεια πλέον και, με πρωταγωνιστή τον Στίματς, έκαναν σερί 6-0 και έφτασαν στο 16-10, διατηρώντας ένα +4 με +6 σε αυτό το διάστημα. Με σερί 4-0 μέσα στη ρακέτα, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μείωσαν σε 18-16 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +3 για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Αστέρας διατηρούσε ένα +2 με +3 σταθερά με ευστοχία από ρακέτα και περιφέρεια, έχοντας την υπεροχή στα ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα. Η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε προσωρινά σε 25-25 με τον Κουρμπάνοφ και προηγήθηκε με 28-30 με το τρίποντο του Βορόντσεβιτς, διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα, μέχρι το τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς να φέρει το 33-32. Τελικά, με ένα επιμέρους σκορ 2-3 και πολλή αστοχία εκατέρωθεν, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 35-36.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι Σέρβοι διατηρούσαν ένα +3, όμως οι περιφερειακοί των Ρώσων πήραν μπρος και έδωσαν προβάδισμα με +3 και, στη συνέχεια, με 42-46. Στο 44-46, ένα σερί 8-0 της ΤΣΣΚΑ, με πρωταγωνιστές τους γκαρντ της, έφερε το 44-54 για τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, που έβρισκαν τις λύσεις με τα τρίποντα και, έχοντας την υπεροχή στις στατιστικές κατηγορίες των σουτ. Ο Στίματς προσπαθούσε μόνος του για τους γηπεδούχους, όμως ο Τζάκσον έφερε το +12 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ένα σερί 4-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου μείωσε στο - 8 για τους πρωταθλητές Σερβίας, που με νέο 4-0 σερί μείωσαν σε 55-61 με σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα. Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με σερί 4-0 και έφτασε στο 55-65. Ένα εκπληκτικό σερί των Σέρβων 8-0 μείωσε σε 63-65 με πρωταγωνιστή τον Μίλερ. Ο Ντάνγκουμπιτς μείωσε σε 66-67, όμως τα τρίποντα των Κουρμπάνοφ και Χίγκινς έφεραν το 67-70 και το 68-73 αντίστοιχα για τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη. Ο Ντε Κολό με νέο τρίποντο έφερε το 68-76 και, παρά τις προσπάθειες των Σέρβων, το ματς ολοκληρώθηκε στο +7 για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 35-36, 47-59, 71-78

ΑΣΤΕΡΑΣ: Κίνσεϊ 9, Ντάνγκουμπιτς 11, Λάζιτς 2, Μίτσιτς 2, Σιμόνοβιτς 7, Γιόβιτς 6, Μίλερ 15, Ζίρμπες 7, Στίματς 12

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ντε Κολό 20, Τεόντοσιτς 12, Φριτζόν 2, Νίκολς 3, Τζάκσον 6, Βορόντσεβιτς 8, Χίγκινς 8, Κουρμπάνοφ 12, Χάινς 7

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης