Euroleague

Έκλεισε το… σπίτι της Χίμκι η Αρμάνι και έκανε «δώρο» στον Παναθηναϊκό!

Μεγάλη νίκη (86-77) στην έδρα της Χίμκι πέτυχε η –σχεδόν αποκλεισμένη- Αρμάνι Μιλάνο, η οποία παράλληλα έκανε και… δώρο στον Παναθηναϊκό.

Έκανε το… μπαμ η Αρμάνι μέσα στη Μόσχα!

Η –σχεδόν αποκλεισμένη- ομάδα του Μιλάνου νίκησε 86-77 τη Χίμκι, με αποτέλεσμα να τη ρίξει στο 14-11, ενώ παράλληλα έκανε και «δώρο» στον Παναθηναϊκό (που έχει ρεκόρ 14-10 με ένα ματς λιγότερο)!

Τρομερή εμφάνιση για τους Ιταλούς, που ανέβηκε στο 9-16, έκανε ο Γκάουντλοκ με 26 πόντους, με τον Κουζμίνσκας να είχε 15 και τον Τζέρελς 14. Από την ομάδα του Μπαρτζώκα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος στην… ιστορική του ημέρα, είχε 24 πόντους, αλλά με 7/17 σουτ.

Εξαιρετικά γρήγορο ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρηση, με το σκορ να οδηγείται ψηλά (11-9). Μάλιστα, από το 4΄και μετά ο Γκάουντλοκ πήρε… φωτιά για την Αρμάνι, η οποία ανέλαβε τον έλεγχο του ματς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 20-30! Στη δεύτερη περίοδο, η Χίμκι αντέδρασε και ισορρόπησε το παιχνίδι (35-36), αλλά οι Ιταλοί πάτησαν -στα τελευταία λεπτά- το… γκάζι και πήγαν στα αποδυτήρια με το +10 (39-49).

Η ομάδα του Πιανιτζάνι είχε τα ηνία και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (44-54), με αυτή του Μπαρτζώκα να κάνει την αντεπίθεσή της με ένα σερί 11-0 μέχρι τα μισά (55-54). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς έγινε ντέρμπι, με τους Ρώσους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 62-61. Στην τέταρτη περίοδο, η Αρμάνι πήρε ξανά τον έλεγχο και έφτασε στο +9 (69-78), στο 37’! Στα εναπομείναντα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 86-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-30, 39-49, 62-61, 77-86