Euroleague

Έκοψε τα… αστεία η Φενέρ!

Για πάνω από ένα ημίχρονο, η Μακάμπι έβαλε δύσκολα στη Φενερμπαχτσέ. Όμως η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με αντεπίθεση διαρκείας στο τρίτο δεκάλεπτο, έκανε το 1-0 στα playoffs, επικρατώντας με 80-72.

Καμία όρεξη για… αστεία δεν είχε η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε το προβάδισμα για πάνω από ένα ημίχρονο, ωστόσο λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 80-72 και να κάνει το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά στα playoffs της Ευρωλίγκας!

Κορυφαίος για τους Τούρκους ήταν ο Γιαν Βέσελι με 23 πόντους, ενώ ο Νεμάνια Μπιέλιτσα πρόσθεσε άλλους 13. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζέρεμι Πάργκο με 25 πόντους.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Μακάμπι στην αναμέτρηση, καθώς πήρε από νωρίς το προβάδισμα (0-8). Μάλιστα, η «ομάδα του λαού» με τα πολύ καλά ποσοστά της δεν απειλήθηκε από τη Φενέρ σχεδόν σε κανένα σημείο του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο κατάφερε να κλείσει με το υπέρ της 22-16. Το σκηνικό ήταν ίδιο και στη δεύτερη περίοδο. Ο Πάργκο έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των γηπεδούχων, διατηρώντας έτσι την ομάδα του μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-42).

inner

Η Μακάμπι είχε την απάντηση σε κάθε καλάθι της Φενέρ και μάλιστα, περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έφτασε ακόμα και στο +10 (46-56). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς «έσφιξε» την άμυνά της και με ένα επιμέρους σκορ 13-2, έκλεισε την περίοδο προηγούμενη 59-58! Στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει στο +5 (66-61), ενώ αργότερα πήγαν και σε διψήφιο αριθμό (74-64) την υπέρ τους διαφορά. Στον εναπομείναντα χρόνο, η «ομάδα του λαού» δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι οι Τούρκοι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 80-72.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 38-42, 59-58, 80-72

Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 8, Ζήσης 6, Μπιέλιτσα 13 (2 τριπ., 12 ριμπ.), Μαχμούτογλου 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 5 (1), Σαβάς 2, Ζόριτς 10, Βέσελι 23, Σιπάχι 5 91), Πρέλντζιτς 5 (1).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 25 (1), Χέινς 3 (1), Σμιθ 10 (2), Ραντλ 9, Λίνχαρτ, Τάιους 11 (11 ριμπ.), Οχαγιόν 12 (3/4 τρίπ.), Σχορτσανίτης 2, Αλεξάντερ.