Euroleague

«Έλαμψε» με τον Αστέρα η Φενέρ!

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και με πλουραλισμό στην επίθεση, η Φενέρμπαχτσε νίκησε 87-72 τον Ερυθρό Αστέρα και ανέβηκε στο 8-3 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Μόνο για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε η Φενέρμπαχτσε με τον Ερυθρό Αστέρα, καθώς στη συνέχεια η ομάδα του Ομπράντοβιτς επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και έτσι έφτασε στη νίκη με το 87-72, για το 8-3 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Πέντε παίκτες των πρωταθλητών Τουρκίας τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ούντο να ήταν πρώτος σκόρερ με 15, με τον Κώστα Σλούκα να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 9 ασίστ. Από τους Σέρβους ξεχώρισε ο Σιμόνοβιτς με 14 πόντους.

Ντέρμπι ήταν το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και το τέλος να βρίσκει στη Φενέρ να προηγείται 20-18. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ομπράντοβιτς επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της και με ένα 12-0 σερί, έφτασε στο +14 (32-18). Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε, αλλά οι πρωταθλητές Τουρκίας, πήγαν στα αποδυτήρια με το +10 (41-31).

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν και στο τρίτο δεκάλεπτο την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με το τέλος του να τους βρίσκει στο +18 (68-50). Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έριξε τον ρυθμό της, με τους Σέρβους να πλησιάζουν στο -9 (74-65). Όμως, η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε και ανακτώντας τα ηνία του παιχνιδιού, έφτασε στη νίκη με το τελικό 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-31, 68-50, 87-72