Ελληνικό… η δυναστεία

Το δεύτερο συνεχές νταμπλ πανηγυρίζει το Ελληνικό νικώντας με 62-61 τον Παναθηναϊκό στον τελευταίο αγώνα της σειράς των τελικών της Α1 μπάσκετ Γυναικών. Κορυφαία η Λικέντρα Τζόνσον.

Τα πήρε όλα… κι έφυγε. Το Ελληνικό κατέκτησε το πρωτάθλημα νικώντας με 62-61 τον μαχητικότατο Παναθηναϊκό στην Αργυρούπολη και φτάνοντας στο 3-2 στη σειρά των τελικών. Έτσι η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ολοκλήρωσε το νταμπλ για δεύτερη συνεχή χρονιά πιστοποιώντας πως αποτελεί τη νέα μεγάλη δύναμη στο πρωτάθλημα μπάσκετ Γυναικών. Κορυφαία η Λικέντρα Τζόνσον, που είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και 2 ασίστ παίζοντας στην τελευταία περίοδο με δεμένο γόνατο.

inner

Οι φιλοξενούμενες με ώθηση από το κοινό τους που μετέτρεψαν το κλειστό της Αργυρούπολης σε… Τάφο του Ινδού μπήκαν εντυπωσιακά στο ματς και μετά από 14 αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με +13 (12-25). Τα τρίποντα της Μπαλτά σήμαναν την αντεπίθεση των γηπεδούχων, που με ένα επί μέρους σκορ 14-1 κατάφεραν να ισοφαρίσουν μέσα σε περίπου τρία λεπτά (26-26) και να κλείσουν το ημίχρονο με 31-30. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα μεγάλο θρίλερ, με το Ελληνικό να ξεφεύγει με πέντε (53-48) και το κλέψιμο της Τζόνσον στην Καλέντζου έκρινε οριστικά το ματς, με ένα τρίποντο των «πράσινων» να διαμορφώνει το τελικό σκορ.