Έμεινε με την προσπάθεια ο Άρης

Παρά την προσπάθεια «ανατροπής», ο Άρης δεν κατάφερε να νικήσει την Μπεσίκτας στο Αλεξάνδρειο, χάνοντας από την τουρκική ομάδα με 70-71 σε φιλικό ματς προετοιμασίας.

Ο Άρης έχασε με 70-71 από την Μπεσίκτας σε φιλικό ματς προετοιμασίας στο Αλεξάνδρειο και έδειξε πως χρειάζεται ακόμη λίγη δουλειά, ενόψει της έναρξης των επίσημων υποχρεώσεων, παρά τη μεγάλη προσπάθεια να «ανατρέψει» το -10 στο 37’.

Η Μπεσίκτας προηγήθηκε με 9-0 και οι «κίτρινοι» με 10-0 σερί προηγήθηκαν στο σκορ και ολοκλήρωσαν με +1 την πρώτη περίοδο. Ένα επιμέρους 10-2 των Τούρκων τους βοήθησε να ολοκληρώσουν το ημίχρονο με +1.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, ο Τζένκινς με τα τρίποντα έδωσε ένα +1 στους γηπεδούχους και το ματς έγινε ντέρμπι. Στην τέταρτη περίοδο, τα τρίποντα των Τούρκων έφεραν το +8 και το +9. Ο Άρης με 9-0 σερί μείωσε στο -1, όμως το λάθος του Τζένκινς έδωσε τη νίκη στην Μπεσίκτας.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-35, 51-53, 70-71

ΑΡΗΣ: Marble 5, Ξανθόπουλος 1, Τσαϊρέλης 8 (1), Jenkins 20 (4), Cummings 11 (2), Ζάρας 3 (1), Μούρτος 10, Σίμτσακ 3, Buckner 4, Καββαδάς 5

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Caraman, Edge, Sipahi 4 (1), Guler, Clark 13 (1), Veyseloglu 2, Stimac 11, Thompson 6 (2), Roll 16 (2), Sanli 2, Strawberry 11 (3), Weems 6