Εμφατικό… Ελληνικό!

Το Ελληνικό έκανε με… θόρυβο το 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών νικώντας με 71-46 τον Παναθηναϊκό στην Αργυρούπολη κι απέχει μια νίκη από το δεύτερο συνεχόμενο νταμπλ.

Ένα βήμα πιο κοντά στο δεύτερο συνεχόμενο νταμπλ βρίσκεται το Ελληνικό. Στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών αντιμετώπισε δυσκολίες μόνο για 10-15 λεπτά από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Αργυρούπολης κι επικράτησε με 71-46 κάνοντας το 2-1 στη σειρά (έχουν μεταφερθεί οι νίκες από την κανονική περίοδο, που ήταν μοιρασμένες).

Οι «πράσινες» έχοντας και τη στήριξη πολλών ενθουσιωδών φίλων τους ξεκίνησαν καλύτερα και με τον Έιβερι να φτάνει γρήγορα τους δέκα πόντους προηγήθηκαν με τέσσερις (11-15). Το τάιμ άουτ της Ελένης Καπογιάννη είχε ευεργετικά αποτελέσματα, καθώς οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 8-0 κι έκτοτε δεν ξανακοίταξαν πίσω. Η διαφορά βάθους ήταν εμφανής και με την πάροδο του χρόνου το προβάδισμα αυξανόταν, φτάνοντας στους δέκα στο ημίχρονο (35-25) και στο +19 με τρίποντο της Καλογήρου στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Ελληνικό να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του φτάνοντας στο τελικό 71-46.

Ο επόμενος τελικός θα γίνει την Τετάρτη στις 18:30 στον Τάφο του Ινδού κι αν νικήσει ο Παναθηναϊκός όλα θα κριθούν το Σάββατο στην έδρα του Ελληνικού (κλειστό Αργοναυτών).

Δεκάλεπτα: 22-17, 35-25, 54-35, 71-46.
Ελληνικό (Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 5 (1), Καλογήρου 6 (1), Κοσμά 9 (1), Παπαμιχαήλ 6 (9ρ), Μπαλτά 6 (2), Χαλιβέρα 12 (3), Τζόνσον 12 (10ρ), Μπόνη 11, Φουράκη Β., Φουράκη Σ.
Παναθηναϊκός (Πρέκας): Καλέντζου 3 (1), Δανούση 2, Αυτζή 7 (2), Καλημέρη, Κόνιαλη 2, Ολιβερ 8 (11ρ), Σλούκα 4, Έιβερι 17 (3), Γλυνιαδάκη, Κυριακοπούλου 3.

Διαιτητές: Σκούτας, Διμπινούδης