Euroleague

Έμπλεξε ο «Ντούντα»

Σε μπελάδες για την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας μπήκε η Αναντολού Εφές μετά την εντός έδρας ήττα της από την Λαμποράλ Κούτσα με 87-84, ενώ αντίθετα αναπτερώθηκαν οι ελπίδες των Βάσκων.

Εκεί που όλα έδειχναν πως θα τελειώσουν πρόωρα τα όνειρα της Λαμποράλ Κούτσα για διάκριση στην Ευρωλίγκα, μετά το σπουδαίο «διπλό» με 87-84 μέσα στην Τουρκία έχει φέρει τα πάνω κάτω στον έκτο όμιλο και πλέον ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Αντίθετα, οι Τούρκοι μετά τις δύο σερί εντός έδρας ήττες της από Φενέρμπαχτσε και Λαμποράλ έχει θέσει σε κίνδυνο την παρουσία της στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Οι Βάσκοι μπήκαν φουριόζοι στο «Αμπντί Ιπεκτσί» και προηγήθηκαν με 2-12 στα πρώτα λεπτά και 13-25 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Με τον Μπέρτανς να πυροβολεί από τη γραμμή του τριπόντου διεύρυναν το προβάδισμά τους οι φιλοξενούμενοι στο +17 (33-50).

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς ανέκαμψαν και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα με 63-62 στο 30’. Στην τελευταία περίοδο όμως, η Λαμποράλ Κούτσα άνοιξε πάλι τη διαφορά και στις κρίσιμες επιθέσεις ήταν πιο ψύχραιμη, παίρνοντας τη νίκη με 84-87, καθώς ο Ντρέιπερ πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία να στείλει με τρίποντο το ματς στην παράταση.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Σαν Εμετέριο με 22 πόντους, με τον Άιβερσον και τον Μπέρτανς να τον ακολουθούν σε απόδοση για τους νικητές με 17 και 14 αντίστοιχα.

Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν οι Σάριτς, Ερτέλ και Κρστιτς που σημείωσαν 18, 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου προσέθεσε άλλους 12 και μοίρασε 3 ασίστ.

Πλέον η Λαμποράλ Κούτσα ισοβαθμεί με την Αναντολού Εφές με ρεκόρ 4-4 στην τέταρτη θέση του έκτου ομίλου, ωστόσο, οι Τούρκοι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά των πέντε πόντων από τη νίκη τους μέσα στη Βιτόρια στον α’ γύρο και διατηρούν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Το ματς:

Το προβάδισμα από την πρώτη φάση του αγώνα με το τρίποντο του Μπέρτανς (0-3) πήρε η Λαμποράλ Κούτσα και δεν το άφησε σε κανένα σημείο στο πρώτο ημίχρονο. Μετά το καλάθι του Κρστιτς (2-3) οι Βάσκοι σημείωσαν 9 συνεχόμενους πόντους και πήραν διαφορά 10 πόντων (2-12) στο 3’. Ωστόσο, δεν έμειναν εκεί οι φιλοξενούμενοι και διεύρυναν λίγο μετά την απόστασή τους στο +13 (4-17). Με τον Σάριτς και τον Περπέρογλου μείωσαν σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά (9-17), αλλά αμέσως ο Σαν Εμετέριο με δύο σουτ τριών πόντων (9-23) την επανέφερε σε υψηλά επίπεδα και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την Λαμποράλ στο +12 (13-25).

Ούτε στη συνέχεια όμως οι Τούρκοι μπόρεσαν να παίξουν αποτελεσματική άμυνα. Ο Κρστιτς κατέβασε τη διαφορά στο -9 (16-25), αλλά ο Σαν Εμετέριο και ο Χανσμπρο έκαναν το 16-30 στο 12’. Στη συνέχεια οι άμυνες χαλάρωσαν οι δύο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια στην επίθεση με τον Μπέρτανς με σουτ τριών πόντων να ανεβάζει και άλλο το δείκτη του σκορ στο +17 (23-40), ενώ λίγο αργότερα ο Λετονός φόργουορντ ευστόχησε στο τέταρτο τρίποντο του στο πρώτο ημίχρονο για το +18 (29-47). Ο Ερτέλ σημείωσε δύο γρήγορα καλάθια, αλλά ο Χάνσμπρο απάντησε στο τέλος του ημιχρόνου με ένα ακόμα τρίποντο (33-50).

Ο Τζάνινγκ και ο Άιβερσον (35-52) έβαλαν τους πρώτους πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο επόμενο τετράλεπτο οι παίκτες του Ίμπον Ναβάρο «σίγησαν» και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν άρτια οι γηπεδούχοι. Με ένα σερί 9-0 (44-52) μείωσαν τη διαφορά στους 8 πόντους και επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης. Το κάρφωμα του Άιβερσον έληξε την επιθετική αφλογιστία των φιλοξενούμενων, αλλά με τον Λάσμε και τον Τζάνινγκ η απόσταση των δύο ομάδων έφτασε στους 6 πόντους (48-54). Με τον Σαν Εμετέριο και τον Μπέγκιτς (48-58) απάντησαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά τα τελευταία τέσσερα λεπτά ανήκαν στους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Με ένα επιμέρους 15-4 (με επτά πόντους του Ερτέλ) πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (63-62), αλλά ο Σαν Εμετέριο στην τελευταία φάση της τρίτης περιόδου ξαναέδωσε το προβάδισμα στους Ισπανούς (63-65).

Οι Τούρκοι φάνηκε πως είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, αλλά οι Βάσκοι μπήκαν πιο δυνατά. Το κάρφωμα του Κρστιτς (67-67) ακολούθησε ένα επιμέρους 12-2 (69-79) για τους φιλοξενούμενους δίνοντάς τους αέρα φαβορί για τη συνέχεια. Όμως μετά το λέι απ του Σαν Εμετέριο (73-82), οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς με σερί 7-0 έφεραν το ματς στο καλάθι (80-82). Ο Περπέρογλου και ο Σάριτς μείωσαν στον πόντο (84-85) 23’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Σαν Εμετέριο ευστόχησε από τη γραμμή των βολών, αλλά ο Ντρέιπερ δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει από τη γραμμή των 6,75 και να στείλει το ματς στην παράταση, με αποτέλεσμα οι Βάσκοι να αποδράσουν με τη νίκη από το «Αμπντί Ιπεκτσί» με 87-84.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 20-25, 30-15, 21-22

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Οσμάν 2, Περπέρογλου 12, Μπατούκ, Σάριτς 18, Ντρέιπερ 2, Κρστιτς 16, Λάσμε 6, Κορκμάζ, Τζάνινγκ 11, Ερτέλ 17, Μπιέλιτσα

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άνταμς 4, Τζέιμς 4, Άιβερσον 17 (11ρ.) , Κοσέρ 8, Σενγκέλια 4, Τίλι 3, Μπέγκιτς 5, Σαν Εμετέριο 22, Χάνσμπρο 6, Μπέρτανς 14

Επιμέλεια: Αριστοτέλης Παπαδάκης