Ευρώπη

Ένα ημίχρονο άντεξε ο ΠΑΟΚ

Μόνο για ένα ημίχρονο άντεξε κόντρα στην Βαλένθια ο ΠΑΟΚ, καθώς στο δεύτερο «μίλησε» η κούραση και έτσι γνώρισε την ήττα με 78-62, στην πρεμιέρα της φάσης των «32» του Eurocup.

Τόσο άντεξε ο ΠΑΟΚ…

Στο πρώτο ημίχρονο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για να μείνει στο ματς, ωστόσο στο δεύτερο έμεινε από δυνάμεις και έτσι ηττήθηκε 78-62 από την Βαλένθια, στην πρεμιέρα του στους «32» του Eurocup.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τον Κώστα Βασιλειάδη, ήταν ο Ούρος Ντούβνιακ με 14 πόντους, ενώ άλλους 11 πρόσθεσε ο Χάτσερ. Από τις «νυχτερίδες» κορυφαίοι ήταν οι Ντούμπλιεβιτς και Σίκμα με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

«Μπλοκαρισμένος» μπήκε στην αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ, με τη Βαλένθια να προηγείται 6-0 και να αυξάνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά της (19-10), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Όμως, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασαν στον εναπομείναντα χρόνο, φέρνοντας το ματς στον πόντο (19-18), με τις δύο βολές του Σάτο να διαμορφώνουν το 21-18.

Νωθρά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις «νυχτερίδες» να πηγαίνουν στο +8 (29-21). Στη συνέχεια, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τις δύο ομάδες να ήταν άστοχες, αλλά τους Ισπανούς να διατηρούν το προβάδισμά τους μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (34-29).

Στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημίχρονου, ο ΠΑΟΚ έδειξε σημάδια κούρασης, δίνοντας την ευκαιρία στην Βαλένθια να πάει την υπέρ της διαφορά σε διψήφιο αριθμό (42-31). Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τον «Δικέφαλο του Βορρά» στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να φτάνουν ακόμη και στο +16 (51-35). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μείωσαν στους δέκα (51-41), με τις «νυχτερίδες» να κλείνουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 58-47.

Με ένα σερί 4-0 ξεκίνησε η Βαλένθια στην τέταρτη περίοδο για το +15 (62-47), ενώ η διαφορά πήρε ακόμη πιο… ανησυχητικές διαστάσεις στα μισά, φτάνοντας ακόμη και στο +18 (70-52). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η διαφορά ήταν στα ίδια επίπεδα (76-62), με τους Ισπανούς να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 78-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 34-29, 58-47, 78-62

Βαλένθια (Μαρτίνεθ): Τρίας, Ντιό 8 (2), Σάτο 6, Λούτσιτς 7 (1), Ντούμπλιεβιτς 13 (2), Βίβες 7 (1), Μαρτίνεθ 8 (2), Σαν Εμετέριο 8 (1), Σούρνα 4, Χάμιλτον 7, Σίκμα 11 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 8, Λιάπης, Κακαρούδης 2, Τσόχλας, Δέδας 8 (2), Μαργαρίτης 10, Κώττας, Σχορτσανίτης 9, Ντούβνιακ 14 (4), Μάρκοβιτς, Χάτσερ 11 (1).