Ελλάδα

Ένα ξέσπασμα αρκούσε για την ΑΕΚ

Ο Προμηθέας έβαλε πολύ δύσκολα στην ΑΕΚ, που χρειάστηκε ένα 15-0 στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου για να επικρατήσει 76-60 στο ΟΑΚΑ και να διατηρήσει το αήττητο πριν την επίσκεψη στο ΣΕΦ.

Ζορίστηκε η ΑΕΚ απέναντι στον Προμηθέα, ωστόσο επικράτησε 76-60 στο ΟΑΚΑ για την έβδομη αγωνιστική και παρέμεινε αήττητη πριν το ντέρμπι του επόμενου Σαββάτου με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Προβληματικοί για 25 λεπτά οι «κιτρινόμαυροι», αλλά όταν αποφάσισαν να παίξουν άμυνα κράτησαν τους Αχαιούς στους 20 πόντους σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και με ένα 15-0 στο τελευταία πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου «καθάρισαν».

Βασιλειάδης με 19 πόντους (4/5 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, Μαυροειδής με 15 πόντους και επίσης 5 ριμπάουντ, καθώς και Μιλόσεβιτς με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά, με τους Ιβάνοβιτς και Γουίλιαμς να ακολουθούν. Φαγέ με 12 και Κλαρκ με 11 ξεχώρισαν από τους ηττημένους.

inner

Ο… θρασύς Προμηθέας συνέλαβε «κοιμώμενη» την ΑΕΚ. Με τον Σαρικόπουλο να κάνει θραύση κόντρα στην παλιά του ομάδα και τον νεαρό Τσαλμπούρη ανήμπορο να τον σταματήσει, οι Πατρινοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά (0-7, 3-9). Τα μακρινά σουτ και η δράση του Μαυροειδή που επιστρατεύτηκε γρήγορα συμμάζεψαν γρήγορα την κατάσταση και έφεραν την «Ένωση» σε απόσταση βολής (9-10, 15-17). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, με τον Φαγέ να «πυροβολεί» πίσω από τα 6,75μ. αποσπάστηκαν ξανά κι έφτασαν το +8 (17-25, 23-31). Βασιλειάδης και Μαυροειδής έδιναν σκορ αλλά η άμυνα των «κιτρινόμαυρων» υπέφερε αυτή τη φορά από τον Κλαρκ και τίποτα δεν άλλαζε (33-40). Ο Προμηθέας ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 8/14 δίποντα και 5/10 τρίποντα, αλλά με προβάδισμα μόλις δύο πόντων (38-40) απέναντι στους προβληματικούς γηπεδούχους.

inner

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στην ΑΕΚ, που χρειάστηκε να φτάσει στο 24’ για να ισοφαρίσει (43-43) και 4:40 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου για να πάρει το πρώτο της προβάδισμα (47-45) δια χειρός του πολύτιμου Μιλόσεβιτς. Ο Ζντοβτς δικαιώθηκε στην επιλογή να ακολουθήσει την τακτική Βετούλα σε ελαφριά σχήματα. Η άμυνα έγινε πολύ πιο πιεστική, οι γηπεδούχοι κράτησαν τον αντίπαλο άποντο για περίπου τέσσερα λεπτά και με 15-0 πέρασαν μπροστά με δώδεκα (57-45). Οι φιλοξενούμενοι επιστράτευσαν ζώνη, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» είχαν πλέον βρει ρυθμό φτάνοντας με τρίποντο του Σάκοτα στο +14 (62-48). Οι επτά αναπάντητοι πόντοι του Προμηθέα ανανέωσαν το ενδιαφέρον (62-55), όμως ένα προσωπικό 5-0 του Βασιλειάδη έβαλε φρένο στην απόπειρα αντεπίθεσης (67-55). Ο Βετούλας πετώντας λευκή πετσέτα έδωσε στο φινάλε το βάπτισμα του πυρός στον 16χρονο Γκάτζιο που ευστόχησε και σε μια βολή λίγο πριν το τελικό 76-60.

Δεκάλεπτα: 17-23, 38-40, 57-48, 76-60.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς (2 ασίστ), Σάκοτα 3, Βασιλειάδης 19 (5 ριμπ.), Μιλόσεβιτς 13 (7 ριμπ.), Χαριτόπουλος, Ντίξον 9 (5 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Ιβάνοβιτς 5 (9 ασίστ), Μαυροειδής 15 (5 ριμπ.), Σκουλίδας, Γουίλιαμς 10 (6 ριμπ.), Τσαλμπούρης.

Προμηθέας (Βετούλας): Κλαρκ 11 (6 ριμπ.), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 6 (4 ασίστ), Πέττας 9, Γερομιχαλός, Φαγέ, Γράβας, Τσάμης 3, Γκάτζιος 1, Τζόνσον 6 (6 ριμπ.), Σαρικόπουλος 10 (4 ριμπ.), Μουρ 2 (4 ριμπ.).

Διαιτητές: Μάνος, Παγώνης, Συμεωνίδης.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης