Ευρώπη

Έπαθε… Εστουντιάντες η ΑΕΚ

Σε ένα ματς-καρμπόν με την πρεμιέρα, η ΑΕΚ βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά την Μπάνβιτ και παρότι άγγιξε μεγάλη ανατροπή από το -15 στο τέλος, έχασε 74-70 στο ΟΑΚΑ. Κέρδος η άνοδος του Χάρις.

Το πάθημα της πρεμιέρας από την Εστουντιάντες δεν έγινε μάθημα στην ΑΕΚ. Απέναντι στην Μπάνβιτ βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς στο σκορ, έφτασε ακόμη και στο -15 στην τελευταία περίοδο και όταν πλέον αφυπνίστηκε άγγιξε την ανατροπή αλλά ήταν πλέον αργά, με αποτέλεσμα να χάσει δεύτερο ματς στο ΟΑΚΑ, με 74-70.

Μοναδικό κέρδος για την «Ένωση» η εμφάνιση του Μάνι Χάρις, που παρά κάποια λάθη και βεβιασμένες προσπάθειες, έδειξε την κλάση του με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Καλός και ο Μαυροειδής με 13 πόντους. Καλοϊάρο με 13 και Βίντμαρ με 12 οι κορυφαίοι για τους Κυπελλούχους Τουρκίας.

Ξανθόπουλος, Μπάρλοου, Σι, Τζέιμς και Μαυροειδής ήταν οι πρώτοι πέντε της ΑΕΚ που μπήκε και πάλι νωθρά στην άμυνα. Αντιμετωπίζοντας πρόβλημα στην αντιμετώπιση του πικ εν ρολ, με τον Βίντμαρ να κάνει ζημιά, βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά (4-11, 10-17). Η Μπάνβιτ έφτασε μέχρι και σε διψήφια διαφορά (13-23) λίγο πριν βγει το δεκάλεπτο. Η είσοδος του Χάρις έκανε πιο κινητική την «Ένωση» που βγάζοντας και κάποιες άμυνες πλησίασε άμεσα στον πόντο (24-25) και παρότι με Όντουμ και Καλοϊάρο οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν ξανά (26-34) κατόρθωσε και πάλι να βρεθεί σε απόσταση βολής (32-34). Η αστοχία στις βολές (8/14 στο ημίχρονο) και τα αμυντικά λάθη έφεραν την τουρκική ομάδα να κλείνει το ημίχρονο στο +5 (33-38).

Η προσπάθεια της ΑΕΚ να επιστρέψει συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με Ελόνου και Μαυροειδή να δίνουν λύσεις από κοντά, αλλά κάθε φορά που πλησίαζε (46-49), πότε η αστοχία της και πότε ένα μεγάλο τρίποντο από Ράουτινς ή Τέιλορ κρατούσαν τους φιλοξενούμενους σε σχετική απόσταση (48-55). Οι «κιτρινόμαυροι» παρέδωσαν νωρίς πνεύμα στην τέταρτη περίοδο βλέποντας την Μπάνβιτ με ένα 10-0 να ξεφεύγει με 15 (52-65), την ώρα που εκείνοι έμειναν για κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά «άσφαιροι». Σε μια απέλπιδα προσπάθεια η «Ένωση» έριξε τη διαφορά στους εννιά (59-68) τριάμισι λεπτά πριν το τέλος και στους επτά (63-70) ένα λεπτό αργότερα. Το γκολ-φάουλ του Μαυροειδή έφερε την ΑΕΚ 1:50 πριν το τέλος στο -4 (66-70) και δύο βολές του Χάρις σε απόσταση τριπόντου στα 67’’ (68-71). Το λέι απ του Γκριν υπό την πίεση του Βίντμαρ και υποψία φάουλ δεν βρήκε στόχο, αλλά ο ίδιος στα 27’’ μείωσε στο καλάθι (70-72). Οι βολές του Όντουμ στα 10’’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Δεκάλεπτα: 16-23, 33-38, 50-55, 70-74.