Ευρώπη

Έπεσε αμαχητί ο ΠΑΟΚ…

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε κατώτερος των προσδοκιών και χάνοντας 79-61 από τη Λιμόζ αποχαιρέτησε το Eurocup, την ίδια στιγμή που οι «πορσελάνες» πήραν τεράστια πρόκριση, αφήνοντας εκτός της Βαλένθια!

Πραγματοποιώντας μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του φέτος, τη χειρότερη στιγμή, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 79-61 από τη Λιμόζ στη Γαλλία και αποχαιρέτησε το Eurocup, την ίδια στιγμή, πάντως, που η Βαλένθια, ούτως ή άλλως, δεν του έκανε το… χατίρι, νικώντας 77-62 την Όλντενμπουργκ στην Ισπανία.

Παρ’ όλα αυτά, οι Γάλλοι είναι εκείνοι που περνούν στους «16» της διοργάνωσης, μαζί με τους Γερμανούς, ενώ οι «νυχτερίδες» μένουν εκτός!

Ευρώπη… τέλος, λοιπόν, για τον «δικέφαλο του βορρά», που πάλεψε όσο μπορούσε, με βάση και τις απουσίες και την κούραση που είχε.

Η Λιμόζ είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα και ουσιαστικά, δεν τον έχασε ποτέ. Με τους Γκέιτενς και ΜακΚάλεμπ να… πυροβολούν ακατάπαυστα, το σκορ ήταν 14-7 στο 7’ υπέρ της γαλλικής ομάδας, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται, τελικά, 16-9 υπέρ των γηπεδούχων. Αν στην πρώτη περίοδο, ωστόσο, ο «δικέφαλος» ήταν… κάπως μέσα στο ματς, στο δεύτερο… κατέρρευσε. Με «όπλο» την περιφέρειά της, η Λιμόζ ανέβασε τη διαφορά στους 12 (29-17) στο 15’ με Βέστερμαν και Καμαρά, ωστόσο Τσόχλας και Δέδας την έριξαν στους 7 (30-23). Στο φινάλε του ημιχρόνου, όμως, ο φοβερός ΜακΚάλεμπ (17 π., με 5/7 δίπ., 1/2 τρίπ. και 4/5 βολές) έδωσε λύσεις στην ομάδα του, με τη Λιμόζ να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, 39-25.

Σχεδόν… τυπική διαδικασία ήταν το δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να αντιδράσει και τη διαφορά να φτάνει στο +17 (46-29). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, στο 28’ μείωσαν στους δέκα (51-41), αλλά ο ΜακΚάλεμπ… φώναξε και πάλι «παρών», κάνοντας το 56-42 για τη Λιμόζ. Στην τελευταία περίοδο, οι Γάλλοι προηγήθηκαν ακόμη και με 20 πόντους (72-52) και πήρε, τελικά, μια σπουδαία νίκη-πρόκριση με σκορ 79-61 απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 39-25, 56-42, 79-61.

Λιμόζ (Βουγιόσεβιτς): Σαφάρτζικ 6, ΜακΚάλεμπ 17, Ουοτσιεκοβσκι 2, Ντάνιελς, 14, Γκέιτενς 6, Βέστερμαν 10, Πέιν 2, Καμαρά 4, Μπονγκου-Κολό 7, Τραορέ 6, Ντιαβαρά 5 Ζερμπό.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 4, Λιάπης, Κακαρούδης 5, Τσόχλας, Δέδας 19, Μαργαρίτης 4, Κόττας, Καμαράς, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 14.