Μουντομπάσκετ 2014

Έπεσε στη… Χάκα η Ουκρανία

Την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο πανηγύρισε η Νέα Ζηλανδία, επικρατώντας 73-61 της Ουκρανίας, με αποτέλεσμα να βάλει «φωτιά» στον τρίτο όμιλο. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Πένι και Μπάρτλετ.

Η Ουκρανία… φοβήθηκε από το «Χάκα» που χόρεψε η Νέα Ζηλανδία, με την ομάδα της Ωκεανίας να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο, επικρατώντας με σκορ 73-61, για τον τρίτο όμιλο. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Πένι και Μπάρτλετ με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κορνιένκο με 15 πόντους.

Μετά την εξέλιξη αυτή, μπλέχτηκαν τα πράγματα στον τρίτο όμιλο, με τη Νέα Ζηλανδία να έχει «ζωντανές» ελπίδες πρόκρισης και την Ουκρανία να μπαίνει σε «μπελάδες» αφού την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει τις ΗΠΑ.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, η Νέα Ζηλανδία έβαλε δύσκολα στην Ουκρανία, η οποία παρ' όλα αυτά κατάφερε να το κλείσει προηγούμενη με έναν πόντο (19-18). Όμως, στο δεύτερο η ομάδα της Ωκεανίας πήρε… φωτιά στην επίθεση, με αποτέλεσμα να πάει στο ημίχρονο με το υπέρ της +6 (36-30). Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στο δεύτερο μέρος η Νέα Ζηλανδία και αφού οι αντίπαλοί της δεν έβρισκαν λύσεις, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με σκορ 73-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-30, 53-45, 73-61.

Ν.Ζηλανδία (Βούτσινιτς): Τάιτ, Μπάρτλετ 14 (4), Πένι 17 (2), Βούκονα 7, Κένι, Κ. Ουέμπστερ 11 (2), Αμπερκρόμπι, Άντονι, Φοτού 10 (10ριμπ.), Φρανκ 4, Λόε 2, Τ. Ουέμπστερ 8.

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ 2, Τζέτερ 14 (1), Μίσουλα 5 (1), Μίχαλιουκ, Λούποβι 4, Νατιάζκο 4, Ζαμπριτσένκο 3 (1), Κορνιένκο 15 (2), Ζάιτσεφ 10 (1), Κραβτσόφ 4.