Ευρώπη

Έπιασε… κόκκινο στο τέλος

Με αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρα πέρασε με 85-80 από το Αλεξαντροβατς απέναντι στην Ιγκοκέα και παραμένει πρώτος στην Αδριατική Λίγκα.

Για τρία δεκάλεπτα η Ιγκοκέα έδειχνε ικανή να υποχρεώσει τον Ερυθρό Αστέρα στην τρίτη του ήττα στην Αδριατική Λίγκα. Όμως η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Top 16 φόρτσαρε στην τελευταία περίοδο και με επί μέρους σκορ 23-9 έφτασε στη νίκη με 85-80 και συνάμα στην 23η νίκη της.

Ο Μάικ Τσίρμπες με 18 πόντους ήταν το πρώτο βιολί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ ακολούθησαν με 14 Γιάκα Μπλάζιτς και Νίκολα Κάλινιτς.

Στη δεύτερη θέση (18-7) διατηρήθηκε η Παρτιζάν που συνέτριψε με 87-53 τη Ζαντάρ στο Βελιγράδι με 16 πόντους του νέου της αποκτήματος, Τζος Ακογκνόν, και 12 του Μίλαν Μάτσβαν.