Ευρώπη

Επικό ματς στην Ανδόρα, πλήγωσε τον Γιάνκοβιτς η Φουενλαμπράδα

Σε ένα καταπληκτικό ματς με τρομερές συγκινήσεις, η Φουενλαμπράδα πέρασε με 95-94 από την Ανδόρα στην παράταση. Πολύ καλός για τους ηττημένους ο Γιάνκοβιτς.

Ένα καλάθι του Πάκο Κρουζ λίγο πριν την εκπνοή της παράτασης χάρισε στη Φουενλαμπράδα μεγάλη νίκη με 95-94 στην έδρα της Ανδόρας και το 2/2 στη Liga Endesa.

Οι γηπεδούχοι ήταν έτοιμοι να γυρίσουν ένα χαμένο ματς, καθώς το έστειλαν στην παράταση με απίθανο τρίποντο του Γιάκα Μπλάζιτς στα 7,8’’ πριν το τέλος, ενώ ο Ντέιβιντ Γουόκερ με μία ακόμη «βόμβα» στα 4’’ πριν το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου είχε δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο ήρωας του αγώνα μαζί με τον Ίαν Ο’ Λίρι είχαν από 17 πόντους για τους νικητές. Για την Ανδόρα ο Γιάκα Μπλάζιτς είχε 20 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 17 πόντους (7/8 βολές, 2/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα σε 18:38.