Επικός Άρης με... επικό σενάριο!

Απίθανη πρόκριση στην τετράδα της Α1 για τον Άρη! Οι κίτρινοι επέστρεψαν από το -17, απέφυγαν την ήττα με το αυτοκαλάθι του... αιώνα και στη δεύτερη παράταση υπέταξαν την Κηφισιά με 108-103.

Ο Άρης νίκησε με 108-103 στη δεύτερη παράταση (κ.α. 81-81, πρ. παρατ. 95-95) την Κηφισιά στο Ζηρίνειο, στο δεύτερο μεταξύ τους προημιτελικό της Basket League και έκανε το 2-0 στη σειρά, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου και θα αντιμετωπίσει ένα εκ των Παναθηναϊκού ή Κολοσσού.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασαν στο +17 στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης κατάφερε να μειώσει και να προηγηθεί στην αρχή της τέταρτης περιόδου και οδηγηθήκαμε στην πρώτη παράταση, όπου η διαφορά που πήραν οι γηπεδούχοι εξανεμίστηκε, με τον Μάρσαλ να σημειώνει ένα επικό αυτοκαλάθι του Μάρσαλ με λέι απ στη δική του ρακέτα στο τέλος της πρώτης παράτασης και έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση, όπου η ψυχολογία και η ψυχραιμία των παικτών του Δημήτρη Πριφτη τους έδωσε τη νίκη και την πρόκριση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ουότερς με 29 και Ουάιτ με 27, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ελ Αμίν με 25 πόντους.

Οι Αμερικανοί του Άρη ξεκίνησαν «φουριόζοι» και έδωσαν ένα 0-7 στους «κιτρινόμαυρους» με σωστές επιλογές μέσα και έξω από τη ρακέτα. Με πρωταγωνιστή τον Ελ Αμίν, η Κηφισιά έκανε 9-0 σερί και προηγήθηκε με 9-7. Ο «χορός» τριπόντων εκατέρωθεν έδωσε ένα +3 στον Άρη με τον Μούρτο, όμως τα τρίποντα των γηπεδούχων τους έδωσαν ένα +3 και με επιμέρους σκορ 7-1 στη συνέχεια, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 28-22.

Ο Γκίκας έκανε το 31-22 στην αρχή της δεύτερης περιόδου και σε αυτό το σημείο οι δυο ομάδες έπαθαν επιθετικό «μπλακ άουτ» για κανένα τρίλεπτο. Όμως, στη συνέχεια, ο ΜακΝίλ με 4-0 μείωσε στο -5 για τους φιλοξενούμενους κάτω από το αντίπαλο καλάθι. Οι Μάρσαλ και Γλυνιαδάκης έφεραν το +8 και το +9 αντίστοιχα για την ομάδα των βορείων προαστίων. Με νέο σερί με πρωταγωνιστή τον Κασελάκη, η Κηφισιά έφτασε στο 7-0 συνολικά και στο +17 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο +14.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η Κηφισιά διατηρούσε ένα +12 με +16 σταθερά με πρωταγωνιστές τους Αμερικανούς της. Στο 58-44, ένα σερί 6-0 του Άρη μείωσε σε 58-50 με τους ξένους των «κιτρινόμαυρων». Ο Χρυσικόπουλος έφερε το 61-50 και ο Κασελάκης το 63-53 με σωστές επιλογές μέσα στη ρακέτα. Με σερί 6-0 και πρωταγωνιστή τον Ουότερς, ο Άρης μείωσε 63-59, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν καλύτερα ποσοστά σε βολές και τρίποντα σε αυτό το διάστημα και τελικά το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +4 για την Κηφισιά.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Άρης έφτασε στο –1 και ισοφάρισε με τον Ουότερς. Εκεί, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 9-0 και έφτασαν στο 75-66 με πρωταγωνιστή τον Ελ Αμίν και ευστοχία από την περιφέρεια, πηγαίνοντας και στο +11, όμως η αστοχία των γηπεδούχων βοήθησε τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να μαζεύουν τα ριμπάουντ και, έτσι, έκαναν σερί 9-0 και μείωσαν στο -2. Ο Χογκ έκανε το 80-77, όμως οι «κιτρινόμαυροι» με σερί 4-0 έκαναν το 80-81. Ο Ελ Αμίν ισοφάρισε με μια βολή και στην τελευταία επίθεση οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη αστόχησαν σε δύο επιθέσεις με πιο χαρακτηριστικό το εύκολο λέι απ του Ουότερς και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο ξεκίνημα του έξτρα αντιπάλου, η Κηφισιά έφτασε στο 87-81 με 6-0 σερί μέσα στη ρακέτα με τους Έλληνες παίκτες της, εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αστοχία των «κιτρινόμαυρων». Η ευστοχία των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου στις βολές τους διατηρούσε στο +4 με +6. Ένα σερί 4-0 του Άρη μείωσε στο 88-86, όμως το τρίποντο του Κασελάκη έφερε το 91-88, ο Ουάιτ μείωσε σε 91-88 με δύο βολές, ο Στίγγερς έκανε το 93-88, όμως ένα σερί 4-0 του Άρη μείωσε σε 93-92 με τους Αμερικανούς του και τα λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση. Ο Κασελάκης με δύο βολές έκανε το 95-92, ο ΜακΝιλ ευστόχησε σε μα βολή, αστόχησε στη δεύτερη και με επικό αυτοκαλάθι, ο Μάρσαλ οδήγησε το ματς σε δεύτερη παράταση.

Ο Άρης ξεκίνησε «φουριόζος» τη δεύτερη παράταση και προηγήθηκε με 95-103 με 8-0 σερί μέσα στη ρακέτα, με πρωταγωνιστή τον ΜακΝίλ και την καλύτερη ψυχολογία των φιλοξενούμενων με όσα προηγήθηκαν. Οι Κηφισιώτες, παρά την τα λάθη της και την αστοχία τους, έκαναν σερί 5-0 και μείωσαν με το τρίποντο του Ελ Αμίν σε 100-103, 1’ πριν τη λήξη, μπαίνοντας στο ματς. Ο ίδιος μείωσε σε 102-105, όμως το τρίποντο του Ξανθόπουλου στα 12’’ «καθάρισε» την υπόθεση.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34, 65-61, 81-81, 95-95, 103-108

ΚΗΦΙΣΙΑ: Στίγγερς 4, Κασελάκης 24, Χογκ 3, Ελ Αμίν 25, Γλυνιαδάκης 14, Μάρσαλ 7, Γκίκας 12, Χρυσικόπουλος 8, Σμιθ 6

ΑΡΗΣ: Ουάιτ 27, Χάγκινς 6, Σίμτσακ 3, ΜακΝίλ 9, Ξανθόπουλος 3, Ουότερς 29, Ζάρας 10, Κοέν 13, Μούρτος 8

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης