Επιτέλους «διπλό» για ΑΕΚ-Νίκη στο θρίλερ με Κύμη

Η έβδομη προσπάθεια εκτός έδρας ήταν και η πετυχημένη για την ΑΕΚ στην Α1. Η «Ένωση» επικράτησε 79-77 της Κύμης στη Χαλκίδα με πρωταγωνιστές Γκριν, Χάρις και Σάκοτα. Αυτόχειρες οι γηπεδούχοι.

Μετά από έξι ήττες εκτός έδρας, η ΑΕΚ επιτέλους πήρε την πρώτη της νίκη μακριά από το γήπεδό της στην Α1 επικρατώντας για τη 13η αγωνιστική 79-77 της Κύμης.

Δεν έπεισαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι «κιτρινόμαυροι», που βρέθηκαν και στο -9, ωστόσο αντεπιτέθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Χάρις με 19 και Σάκοτα με 17 πόντους οι πρώτοι σκόρερ, καθοριστικός στο φινάλε ο Γκριν. Δεν έπαιξε καθόλου ο Ελόνου που οδεύει προς αντικατάσταση.

Αυτόχειρες οι γηπεδούχοι που είχαν διαδοχικές χαμένες βολές στο φινάλε, πρώτος σκόρερ ο ΜακΦάντεν με 19 πόντους, αλλά και δύο άστοχα τρίποντα στο τέλος για τη νίκη.

Η καλή εκκίνηση της ΑΕΚ (7-10) με τον Χάρις να εκτελεί και να σερβίρει στον Καββαδά δεν είχε συνέχεια. Μανωλόπουλος και ΜακΓκι πρόσφεραν σκορ και με τρεις βολές του ΜακΦάντεν οι γηπεδούχοι χάρη σε ένα 12-0 εκτοξεύτηκαν στο 19-10. Μετά από τριάμισι λεπτά χωρίς σκορ η «Ένωση» συνήλθε και εκμεταλλευόμενη τα δύο γρήγορα φάουλ του ΜακΓκι και τις ανάσες του ΜακΦάντεν αρχικά μείωσε (24-18 στο δεκάλεπτο) και ολοκληρώνοντας ένα 9-0 πέρασε μπροστά και με τρεις (24-27). Το σχήμα με Γκριν-Ξανθόπουλο μαζί λειτουργούσε καλύτερα, Σάκοτα και Μαυροειδής έδωσαν ουσιαστικές λύσεις από τον πάγκο και οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μια βραχεία κεφαλή (29-32). Η Κύμη με τρία διαδοχικά τρίποντα από Μανωλόπουλο, Τζόουνς και ΜακΦάντεν επέστρεψε στην πρωτοπορία και παρέμεινε εκεί ως το τέλος του ημιχρόνου (42-40), που τη βρήκε μόλις στο ένα λάθος.

inner

Σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και αυτό το στοιχείο σε συνδυασμό με την ευστοχία της Κύμης στα τρίποντα (7/15) έφερε τη διαφορά στους επτά (53-46). Χάρις και Σάκοτα με προσωπικά καλάθια προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά την «Ένωση», που όμως ήταν αναποτελεσματική στην άμυνα (60-53). Οι «κιτρινόμαυροι» πάντως δεν κατέθεσαν τα όπλα. Παρά τα πολλά χαμένα ριμπάουντ ισοφάρισαν με τρίποντο του Ξανθόπουλου πέντε λεπτά πριν το τέλος (67-67), ενώ με ένα μεγάλο τρίποντο και δύο βολές του Γκριν έφτασαν στο +3 (72-75) στα 1:52 πριν το τέλος. ΜακΓκι και Τζόουνς είχαν από 1/2 βολές (74-75) σε αντίθεση με τον αλάνθαστο Γκριν (74-77), αλλά το κάρφωμα του Αμερικανού σέντερ στα 21,8’’ κράτησε ζωντανή την Κύμη (76-77). Ο Χάρις αξιοποίησε μόνο τη δεύτερη βολή από το φάουλ που του έγινε αμέσως (76-78) αφήνοντας 20,8’’ στους γηπεδούχους. Το τρίποντο νίκης του ΜακΦάντεν δεν βρήκε στόχο, αλλά ο ΜακΓκι κέρδισε βολές και παρότι απέτυχε σε αμφότερες η έξυπνη κίνηση του Καστρίτη να βάλει στη διεκδίκηση Κάιζερ και Γλυνιαδάκη απέδωσε. Ο πρώτος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και είχε 1/2 από τη γραμμή (77-78), ο Γκριν τον μιμήθηκε (77-79) αλλά το τρίποντο του ΜακΦάντεν στην εκπνοή ήταν κακό και η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79.

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 10, Οκερέαφορ 6 (4 ριμπ.), ΜακΓκι 14 (7 ριμπ.), ΜακΦάντεν 19 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Σμιθ 5 (5 ασίστ), Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 15 (4 ριμπ.), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 3 (4 ριμπ.), Μπάρλος 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς (3 ριμπ.), Γκριν 14 (5 ασίστ), Χάρις 19 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 3, Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 5, Σάκοτα 17 (5 ριμπ.), Άτιτς, Μπάρλοου 5, Μαυροειδής 8 (10 ριμπ.).

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Διαμαντής, Μαλαμάς.

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης