Έσπασε την έδρα του Προμηθέα ο Κολοσσός

Οι Ροδίτες υποχρέωσαν τον Προμηθέα Πατρών στην πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα με 80-76 με πρωταγωνιστή τον Τι Τζέι Μπρέι που είχε 24 πόντους.

Πολύ σπουδαία νίκη για τον Κολοσσό μέσα στην Πάτρα με 80-76. Μια σημαντική επικράτηση για την ομάδα του Αρης Λυκογιάννη που είχε μετά το δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τι Τζέι Μπρέι με 24 πόντους και 4/8 τρίποντα. Τεράστια προσπάθεια για τον Προμηθέα ο Μίλαν Μιλόσεβιτς που έκανε νταμπλ-νταμπλ και προσπάθησε να γυρίσει μόνος του το ματς με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά με τους φιλοξενούμενους μετά το μισό της πρώτης περιόδου να παίρνουν προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους πέντε πόντους. Ωστόσο οι Πατρινοί με ένα σερί 5-0 έκλεισαν την πρώτη περίοδο, ισόπαλοι με τον Κολοσσό στο 18-18.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι το 17’, οπότε και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά, με τον Μπρέι να παίρνει την κατάσταση στα χέρια και με εννέα πόντους να οδηγεί σε διαφορά ακόμα και δέκα πόντων (34-44), πριν ο Προμηθέας καλύψει τη μισή απόσταση για το 39-44, μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο 24’ με τρίποντο του Μπρέι η διαφορά φτάνει και στο +11 για τον Κολοσσό (41-52), αλλά κάπου εκεί άρχισε να ενεργοποιείται ο Μίλαν Μιλόσεβιτς που με έξι δικούς του πόντους και δύο του Έβανς με ένα επιμέρους 8-2, διαμορφώνουν το 49-54 στα μισά περίπου της 3ης περιόδου. Ο Έβανς μειώνει σε 54-56 για τον Προμηθέα, στα 2:25 πριν τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου, αλλά ένα σερί 8-0 από τους Ροδίτες έφερε το ματς στο 54-64 στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Ο Προμηθέας προσπαθεί να κατεβάσει τη διαφορά, αλλά η διαφορά κατεβαίνει μέχρι τους οκτώ στο 34’ με τρίποντο του Λίποβι (62-70) , ενώ ο Γκρίφιν ακριβώς πριν συμπληρωθεί το 36’ κάνει το 62-74. Κάπου εκεί ο Μίλαν Μιλόσεβιτς κάνει ένα προσωπικό 7-0 για να κατεβάσει τη διαφορά στο -5 (69-74) στα 2:47 πριν το φινάλε. Το ματς δεν αλλάζει σκορ μέχρι το 1:19 όπου ο Λίποβι με νέο τρίποντο κάνει το 74-76 δίνοντας διαστάσεις θρίλερ στο παιχνίδι.

Ο Τζόουνς με δύο βολές στο 1:05 πριν το τέλος δίνει τέλος στο σερί 10-0 των γηπεδούχων για το 74-78, ο Μιλόσεβιτς έκανε το 76-78 στα 33’’. Ο Γκρίφιν χάνει την μπάλα στα 15’’ και ο Προμηθέας έχει την ευκαιρία για να στείλει το ματς στην παράταση ή να το πάρει, αλλά ο Γκίκας χάνει την μπάλα στα 5'' και ο Γκρίφιν με κάρφωμα διαμόρφωσε το τελικό 76-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 54-64, 76-80

Προμηθέας: Λίποβι 8(2), Έβανς 5, Γκίκας 8(2), Σαλούστρος 6 (1), Μιλόσεβιτς 26 (3), Τουντζιαράκης 15(1), Φαγιέ 3(1), Ρέλεφορντ, Δημακός, Χολ 5

Κολοσσός: Γκρίφιν 17, Χάρις 10, Σχίζας 6, Μπρέι 24 (4), Ράιτ, Τζόουνς 8, Γεωργαλής, Μπιλής 3(1), Σταμάτης 9, Παπαδάκης 3(1), Τσαλμπούρης

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης