Euroleague

Έσπρωξε κι άλλο στην… κατηφόρα την Μπαρτσελόνα η Βαλένθια!

Με κορυφαίο τον Ντούμπλιεβιτς, η Βαλένθια νίκησε 81-76 την Μπαρτσελόνα, με τις δύο ισπανικές ομάδες να έχουν πλέον 6-12 στην Ευρωλίγκα!

Την… εκδίκησή της για την ήττα στον πρώτο γύρο πήρε η Βαλένθια, καθώς με κορυφαίο τον Ντούμπλιεβιτς επικράτησε 81-76 της Μπαρτσελόνα και πλέον αμφότερες έχουν ρεκόρ 6-12 στην Ευρωλίγκα.

Ο Μαυροβούνιος φόργουορντ/σέντερ τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Ράφα Μαρτίνεθ να είχε 13 πόντους και τον Ντούρνκαμπ άλλους 12. Από τους Καταλανούς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Οριόλα με 15 πόντους, με τους Ναβάρο και Ερτέλ να είχαν από 14 ο καθένας και τον Γάλλο γκαρντ να μοιράζει και 10 ασίστ.

Πιο δυνατά μπήκε η Βαλένθια στην αναμέτρηση, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα και κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +8 (22-14). Στη δεύτερη, η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές επιθετικά, αλλά οι γηπεδούχοι κρατούσαν και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +8 (43-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αλόνσο προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ και το μόνο που κατάφερε ήταν να πάει στο -3 (59-56), το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος (62-59). Οι πρωταθλητές Ισπανίας κρατούσαν και στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-36, 62-59, 81-76