Ευρώπη

Έτσι «ξέρανε» ο Καμπάτσο την Μπανταλόνα (video)

Με το εξαιρετικό buzzer beater του Φακούντο Καμπάτσο, η Μούρθια νίκησε με ανατροπή την Μπανταλόνα. Δείτε το εκπληκτικό καλάθι του 25χρονου γκαρντ.

Ο Φακούντο Καμπάτσο «ξέρανε» κυριολεκτικά την Μπανταλόνα κι έγινε ο ήρωας του αγώνα, καθώς με δικό του buzzer beater η Μούρθια πήρε τη νίκη με 67-65, στο πρώτο αγώνα της σεζόν για την ACB.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, μέχρι και την τρίτη περίοδο (55-47) και το ματς κατέληξε να γίνει θρίλερ, όταν η Μούρθια ανέκαμψε στο τέταρτο δεκάλεπτο, και με ένα σερί 7-0 κατάφερε να φτάσει κοντά στο σκορ (54-55), να ισοφαρίσει (59-59) και τελικώς να περάσει μπροστά (61-59).

Το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος, ώσπου ο Καμπάτσο έδωσε τη χαριστική βολή στην Μπανταλόνα, με buzzer beater, μετά από λάθος του Λαπόρνικ και κλέψιμο του Σοκό.

MVP του αγώνα σαφώς ήταν ο 25χρονος γκαρντ, με 19 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Σοκό και Φαβεράνι ακολούθησαν με 11 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Από την Μπανταλόνα, ο Σάμπατ σημείωσε 21 πόντους και ο Βασιλιάουσκας 8.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 31-27, 47-55, 67-65.

Δείτε το απίστευτο buzzer beater του Καμπάτσο

Στον άλλον αγώνα που γινόταν εκείνη την ώρα, η Μπιλμπάο νίκησε την Φουενλαμπράδα εκτός έδρας με 89-80.

H ομάδα του Κάρλες Ντουράν δεν δυσκολεύτηκε καθόλου και είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς. Παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά με διψήφια διαφορά (73-54) στο τέλος της τρίτης περιόδου, τελικά οι αντίπαλοι μείωσαν αισθητά, ωστόσο δεν κατάφεραν να γυρίσουν το αποτέλεσμα.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπάμφορθ με 23 πόντους, ο Μπούβα με 17 και ο Μουμπρού με 12, ενώ από τους γηπεδούχους οι Πάουνιτς (15π.) και Πόποβιτς (14π.),

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 31-47, 54-73, 80-89.

Η πρώτη αγωνιστική της ACB ολοκληρώνεται σήμερα (02/10) στις 19:30 με τον αγώνα Γκραν Κανάρια-Τενερίφη.