Eurobasket

Δυσκολεύτηκαν: Η Εθνική Κορασίδων της Γερμανίας διέσυρε τη Νορβηγία 131-26!

Η Εθνική Κορασίδων της Γερμανίας ήρθε αντιμέτωπη με τη Νορβηγία στο Eurobasket U16 β'κατηγορίας και τη διέσυρε με το ανεπανάληπτο 131-26!

Ανεπανάληπτος διασυρμός στο Eurobasket U16 β' κατηγορίας!

Η Εθνική Κορασίδων της Γερμανίας ήρθε αντιμέτωπη με αυτή της Νορβηγίας, ωστόσο το ματς μόνο επί... ίσοις όροις δεν έγινε. Συγκεκριμένα, η Γερμανία επικράτησε με το ασύλληπτο 131-26 (!), κάτι πραγματικά σπάνιο για οποιοδήποτε επίπεδο.

Μάλιστα, τίποτα δεν φαινόταν να οδηγεί προς αυτήν την κατεύθυνση στο πρώτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με σκορ 20-11. Ωστόσο, όλα άλλαξαν στη δεύτερη περίοδο, όταν οι Γερμανίδες έτρεξαν ένα απίστευτο 50-3! Η κατηφόρα για τις Σκανδιναβές συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού πάλι πέτυχαν μόλις 3 πόντους και δέχθηκαν 27!

Χαρακτηριστικό της κατάστασης, είναι ότι η Νορβηγία είχε 52 (!) λάθη στον αγώνα, με καμία παίκτρια να μην φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων. Από την άλλη πλευρά, ο πλουραλισμός ήταν εμφανής, αφού 8 από τις 12 αθλήτριες της Γερμανίας σκόραραν τουλάχιστον 10 πόντους!