Eurobasket

Διασύρθηκε από τη Βόρεια Μακεδονία η Πολωνία, διπλασίασε τις νίκες της με θρίαμβο επί της Λιθουανίας η Εσθονία

Βαριά εντός έδρας ήττα με 96-71 από τη Βόρεια Μακεδονία γνώρισε η Πολωνία, ενώ η Εσθονία έκανε το 2/2 στον 8ο όμιλο των προκριματικών του EuroBasket 2025, επικρατώντας 65-59 της Λιθουανίας.

Ολοκληρώθηκε η δεύτερη αγωνιστική στον όγδοο όμιλο των προκριματικών για το EuroBasket 2025, με Πολωνία και Εσθονία να πανηγυρίζουν μεγάλες νίκες κόντρα σε Πολωνία και Λιθουανία αντίστοιχα!

Μετά την ήττα της στην πρεμιέρα από τη Λιθουανία, η Πολωνία παρουσιάστηκε κατώτερη της περίστασης και στην εντός έδρας αναμέτρησή της με τη Βόρεια Μακεδονία, γνωρίζοντας τη βαριά ήττα με 96-71 και πέφτοντας στο 0-2. Κορυφαίος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο γκαρντ του ΠΑΟΚ, Μίχαλ Μίχαλακ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ σε... ρηχά νερά κινήθηκε ο σέντερ του Παναθηναϊκού, Όλεγκ Μπαλτσερόφσκι, ο οποίος είχε 7 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής. Από την άλλη, για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Ντιμιτρίεβιτς (32π, 8 ριμπ, 8 ασίστ), Χαπ (19π, 9 ριμπ) και Γκιουρόσκι (17π).

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 38-47, 50-69, 71-96

Απρόσμενη ήττα γνώρισε και η Λιθουανία, με 65-59 στην έδρα της Εσθονίας, η οποία έκανε το 2/2, μετά τη νίκη της επί της Βόρειας Μακεδονίας στην πρεμιέρα! Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν διψήφιες υπέρ τους διαφορές στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης και παρότι είδαν τους Λιθουανούς να περνούν μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν πιο ψύχραιμοι στην «τελική ευθεία», παίρνοντας τη σημαντική νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γεσάαρ (18π, 6 ριμπ), Βένε (13π) και Κότσαρ (11π, 13 ριμπ), ενώ για τη Λιθουανία ξεχώρισαν Ουλανόβας (16π) και Ντίμσα (14π).

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 41-37, 50-50, 65-59