Euroleague

Ήττα στην πρεμιέρα του ANGT της Ευρωλίγκας για τον Ολυμπιακό παρά τις μεγάλες εμφανίσεις των Αμπόσι-Σπάρταλη

Την ήττα από την Next Generation Team Paris με σκορ 87-60 γνώρισε ο Ολυμπιακός, στην πρεμιέρα του ANGT της EuroLeague. Ο Σπάρταλης είχε 19 πόντους και ο Αμπόσι 18 για τους «ερυθρόλευκους».

Με το... αριστερό στην πρεμιέρα του ANGT της EuroLeague μπήκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος υπέστη βαριά ήττα με σκορ 87-60 από την Next Generation Team Paris στο Παρίσι.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ήταν άκρως ανταγωνιστική στα πρώτα 30 λεπτά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 για το 55-51. Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο, η εφηβική ομάδα των «ερυθρόλευκων» κατέρρευσε και με επιμέρους σκορ 36-5 υπέρ των επίλεκτων της Γαλλίας, γνώρισε την ήττα.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Στέφανος Σπάρταλης με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Βενιαμίν Αμπόσι να ακολουθεί με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους Γάλλους, ξεχώρισε ο Εφρά Μεχμέτ με 29 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 38-35, 51-55, 87-60.