Euroleague

Ανέτρεψε την Άλμπα κι ανέβηκε δεύτερη η Βαλένθια

Με δύο μεγάλα σερί στην τέταρτη περίοδο, η Βαλένθια νίκησε 79-71 την Άλμπα στο Λεβάντε για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και βρέθηκε στο 5-1 και στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Με σερί 11-0 στην τέταρτη περίοδο, η Βαλένθια «καθάρισε» 79-71 την Άλμπα στο Λεβάντε για την έκτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι έφτασε στο 5-1 και στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας το αποτέλεσμα στο Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός την Παρασκευή κι αφήνοντας τους πρωταθλητές Γερμανίας στο 1-5 και στην τελευταία θέση μαζί με τη Βιλερμπάν.

Οι παίκτες του Γκονθάλεθ προηγούνταν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως η αντεπίθεση των «νυχτερίδων» στην τέταρτη περίοδο και το νέο σερί 5-0 έφερε το +10 γα την τελική επικράτηση.

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Οτζελέγε με 19, Ντέιβις με 14 και Χάρπερ με 11 πόντους. Για τα «άλμπατρος», ξεχώρισαν οι Μπράουν με 19 και Τόμας με 16 πόντους.

Οι δύο ομάδες έβρισκαν τις λύσεις στο αντίπαλο καλάθι και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ στην αρχή της αναμέτρησης. Το τρίποντο του Οτζελέγε έφερε το 8-4 για τους Λεβαντίνους, όμως το 5-0 σερί του Ολίντε έφερε το +1 για τα «άλμπατρος» και ξανά τις εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον Τζόουνς να κάνει το 15-14 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκάλεπτου, με τις πολλές επιθετικές λύσεις αμφοτέρων να καθιστούν το ματς ντέρμπι. Ένα 6-0 της Βαλένθια την έφερε στο +5 με τους Ντέιβις και Χάρπερ κι ένα 4-0 των πρωταθλητών Γερμανίας τους έφερε στο 31-33. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των «νυχτερίδων» τους διατηρούσαν στο +1 με +2 κι ο Τζόουνς ολοκλήρωσε στο 41-39 το ημίχρονο.

Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Γερμανών έφεραν σερί 8-0 στην έναρξη της τρίτης περιόδου και το +4 των παικτών του Γκονθάλεθ. Η Βαλένθια απάντησε με σερί 9-0 με πολλούς σκόρερ για το 52-47 των Ισπανών και το τρίποντο του Χάρπερ έφερε το +6. Ο Προσίντα βοήθησε σε σερί 5-0 για το -1 και η βολή του Γιόβιτς έφερε το 56-54 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ένα 4-0 σερί στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έφερε το 56-59 για τους Γερμανούς που διατηρούσαν το μίνι προβάδισμα με τα συνεχόμενα τρίποντα και με ένα 5-0 σερί. Το τρίποντο του Μπράουν έφερε το 63-67, όμως εκεί ένα 11-0 σερί της Βαλένθια έφερε το 74-67 με τα μακρινά σουτ των Αμερικανών. Ένα νέο 5-0 σερί των Λεβαντίνων έφερε το 79-69 και το ματς ολοκληρώθηκε στο 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 41-39, 56-54, 79-71