Euroleague

Πήρε τον ιταλικό «εμφύλιο» με Αρμάνι με ανατροπή η Βίρτους

Με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, η Βίρτους νίκησε στην Μπολόνια την Αρμάνι Μιλάνο 89-84 για την 34η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και «σφράγισε» τη 14η θέση.

Μετά από ένα πραγματικό «θρίλερ», η Βίρτους νίκησε στην Μπολόνια 89-84 την Αρμάνι Μιλάνο στον «εμφύλιο» της 34ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και κατέλαβε τη 14η θέση της κατάταξης, με τους πρωταθλητές Ιταλίας να θέλουν ήττα της Βαλένθια από την Μπαρτσελόνα τη Μεγάλη Παρασκευή για βγουν 12οι, στην αντίθετη περίπτωση θα είναι 13οι.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, οι πρωταθλητές Ιταλίας έφτασαν στο +8 στη λήξη του ημιχρόνου, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα της Βίρτους έφεραν την ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Χάκετ με 25, Μπελινέλι με 21, Σενγκέλια με 15 και Ζάιτεχ με 13 πόντους. Για τους πρωταθλητές της Lega Basket, ξεχώρισαν οι Φόιγκντμαν με 19 και Μπαρόν με 14 πόντους.

Οι επιλογές του Χάκετ μέσα στην αντίπαλη ρακέτα διατηρούσαν το +2 για τη Βίρτους στην αρχή της αναμέτρησης, έχοντας ως αντίπαλο δέος τον Φόιγκτμαν. Ένα 5-0 σερί της Αρμάνι έφερε το 7-12 για τους πρωταθλητές της Lega Basket κι οι σωστές επιλογές των παικτών του Ετορε Μεσίνα στην αντίπαλη ρακέτα τους διατηρούσαν στο +2 με +4. Το τρίποντο του Μπελινέλι μείωσε στο -1 κι ο Μπαρόν έφερε το +6. Η Βίρτους με σερί 5-0 μείωσε σε 22-23, όμως το τρίποντο του Ντατόμε έφερε το 22-26 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Με πρωτεργάτη τον Χάινς μέσα στη ρακέτα των «ασπρόμαυρων», η Αρμάνι διατηρούσε το +4 με +6. Τα συνεχόμενα τρίποντα της Αρμάνι έφεραν σερί 9-0 και το 25-39 για τους τρεις φορές πρωταθλητές Ευρώπης και του Τόμας το 29-42 στην πίεση της Βίρτους. Ένα 5-0 σερί των παικτών του Σέρτζιο Σκαριόλο μείωσε στο -8 κι ένα νέο 5-0 στο -6 κι ο Τονούτ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο 39-47. Η Βίρτους είχε 13/23 δίποντα και 10 ριμπάουντ κι η Αρμάνι 10/14 δίποντα, 6/5 βολές και 14 ριμπάουντ.

Το τρίποντο του Φόιγκντμαν στην έναρξη της τρίτης περιόδου έφερε το 42-50 για την Αρμάνι, όμως τα δύο συνεχόμενα της Βίρτους μείωσαν σε 48-50 και αυτό του Μπελινέλι σε 51-52. Ο Χάκετ ισοφάρισε σε 54-54, όμως οι σωστές επιλογές της Αρμάνι μέσα στην αντίπαλη ρακέτα έφεραν το 54-60. Το τρίποντο του Οτζελέγε μείωσε σε 62-64 και το 5-0 σερί της Αρμάνι έφερε το 65-68 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ένα σερί 5-0 της Βίρτους στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έφερε το 70-68. Ένα 4-0 σερί της Αρμάνι έφερε το 70-72, όμως εκεί οι γηπεδούχοι έβαλαν σωστά την μπάλα μέσα στο καλάθι, σκόραραν συνεχώς και, με σερί 9-0, έφτασαν στο 79-72. Το τρίποντο του Μίκι έφερε το 83-74 κι οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το +7 με +9. Ο Φόιγκντμαν ήταν ο πρωτεργάτης για ένα σερί 5-0 και το 85-81, ενώ ο Γερμανός μείωσε και σε 87-84 στα 52’’. Οι βολές του Οτζελέγε έφεραν το 89-84 στα 38’’ και τα τελευταία άστοχα σουτ εκατέρωθεν έδωσαν τη νίκη στη Βίρτους.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 39-47, 65-68, 89-84